2. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Udělal jsem chybu, připustil poprvé Svoboda. Zatajil půjčku 3,5 milionu

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ztrácí kvůli nesrovnalostem v majetkovém přiznání pověst pana Čistého. Zatajil v něm půjčku od svého přítele ve výši 3,5 milionu korun. Zřejmě jsem udělal chybu, pronesl vůbec poprvé primátor.

Za peníze, které si půjčil loni v únoru, splatil Svoboda hypotéku. Vzal si ji kvůli rekonstrukci zakoupeného domu v zimním středisku Pec pod Sněžkou. Avšak zatímco hypotéka z jeho majetkového přiznání za rok 2011 zmizela, půjčených 3,5 milionu korun nepřiznal. 

"Jsem připraven nést důsledky svého pochybení v podobě případných sankcí," dodal primátor. Svým jednáním se totiž dopustil porušení zákona o střetu zájmů, za což mu hrozí pokuta v maximální výši 50 tisíc korun.

Krkolomné vysvětlování

Na nejasné splacení hypotéky ve výši téměř 3,5 milionu korun - během jediného roku - upozornil minulý týden server Lidovky.cz. Svoboda tehdy v první reakci uvedl: "Tuto hypotéku jsem splatil a to z příjmu z prodeje poloviny nemovitosti."

PSALI JSME:

Zdánlivě jednoduché vysvětlení však mělo jeden háček. O tom, že by primátor loni získal miliony z prodeje majetku, nepadlo v jeho majetkovém přiznání ani slovo. Primátorova mluvčí se nakonec do vysvětlování Svobodových příjmů a výdajů zcela zamotala. Poté co Lidovky.cz na veškeré nejasnosti upozornily, zaslal primátor definitivní verzi toho, jak to se splacením hypotéky bylo.

Půjčil mi kamarád

Hypotéku si podle svých slov vzal s cílem rekonstruovat jednu ze svých nemovitostí. Jak Lidovky.cz zjistily z katastru nemovitostí, jedná se o rekreační dům v Peci pod Sněžkou. S pronájmem budovy turistům primátorovi pomáhá Václav Hýča. Právě on mu také půjčil částku 3,5 milionu korun na splacení hypotéky.

"Po nástupu mé manželky na mateřskou dovolenou bylo splácení hypotéky obtížné, proto jsem si domluvil se svým přítelem Václavem Hýčou půjčku ve výši 3,5 milionu korun," popsal události z loňského února Svoboda.

Řádně prý sepsali smlouvu (viz dokument) a dohodli se, že do konce roku 2012 primátor obnos vrátí, nebo Hýčovi odprodá ideální polovinu této nemovitosti. "V současné době jsme před kolaudací a domluveni na tom, že mu skutečně polovinu nemovitosti odprodám," upřesnil primátor, jak chce nakonec půjčku splatit. Případný cenový rozdíl on nebo Hýča doplatí. Záležet bude na odhadní ceně nemovitosti po rekonstrukci.

"V majetkovém přiznání za rok 2012 jsem byl připraven uvést příjem z prodeje ideální poloviny předmětné nemovitosti," dodal primátor. Zároveň ale připustil, že měl už v přiznání za rok minulý uvést 3,5milionovou půjčku, jak mu nařizuje zákon. Pokud by někdo dal podnět k přestupkovému řízení v této věci, Svoboda by mohl dostat pokutu až 50 tisíc korun. Mohlo by se tak teoreticky stát, že by dostal pokutu od svého úřadu. Svoboda má totiž trvalé bydliště v Praze, řízení by proto vedl správní odbor pražského magistrátu.  

Chybu napravím

Primátor slíbil, že přijatou půjčku od přítele Hýči do majetkové přiznání za loňský rok doplní. "Ihned v nejbližší pracovní den jsem připraven tuto nesrovnalost napravit a podat aktualizovanou příslušnou stránku letošního majetkového přiznání," řekl primátor.

Už dříve také slíbil, že prodej části nemovitosti bude v nejbližších dnech "zaknihován a poté dohledatelný na katastru nemovitostí". K transakci se ale zřejmě teprve schyluje. V katastru totiž zatím takový záznam není.

Děravé registry

Na podezřelé splacení hypotéky Bohuslava Svobody přišly Lidovky.cz, když kontrolovaly, jak poctivě politici a úředníci plní povinnost informovat o svých majetkových poměrech. Ukázalo se, že registry majetkových přiznání jsou značně děravé a chybí v nich řada dokumentů, případně jsou v nich chyby.

Vedle Svobody musel rychlé splacení hypotéky vysvětovat i nový policejní prezident Martin Červíček. Ukázalo se, že ve skutečnosti hypotéku stále splácí - jeho podřízení prý do registru jen vložili špatné přiznání.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!