Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Primátorem Liberce je Batthyány, úředníky vyhazovat nehodlá

Jan Korytář (Změna) a Tibor Batthyany (ANO) při podpisu koaliční smlouvy v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Korytář (Změna) a Tibor Batthyany (ANO) při podpisu koaliční smlouvy v... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

LIBEREC Primátorem Liberce byl ve čtvrtek zvolen šestatřicetiletý projektový IT manažer Tibor Batthyány z hnutí ANO 2011, hlasovalo pro něj 22 z 38 přítomných zastupitelů. Jeho protikandidát Michal Hron z opozičního uskupení Starostové pro Liberecký kraj získal 14 hlasů, dva zastupitelé pro nikoho nehlasovali.

Třetí jméno ve hře, Zuzana Kocumová z koaliční Změny pro Liberec, kandidaturu odmítla. V čele města Batthyány nahradil Martinu Rosenbergovou z ČSSD, jež byla primátorkou od jara 2011. V komunálních volbách v Liberci zvítězilo hnutí Změna, ANO bylo druhé. Uzavřely koalici, která má 21 mandátů v 39členném zastupitelstvu.

Batthyány za nejbližší cíle považuje schválení rozpočtu a refinancování dvoumiliardového městského dluhu. Chce zefektivnit hospodaření městských firem a lépe zapojit veřejnost do projektů, jež město připravuje. Důležité bude pro novou koalici i schválení územního plánu. Personální změny na radnici nechystá. 

ČTĚTE TAKÉ:

Šest měsíců hájení

Úředníci budou mít šestiměsíční dobu hájení. „Abychom si udělali osobní obrázek o tom, jak jednotlivé odbory a oddělení fungují,“ uvedl Batthyány. Na město si přivede jediného člověka, dosadí ho do neobsazené pozice vedoucího kanceláře primátora.

Hnutí ANO s devíti mandáty sice skončilo ve volbách druhé, vítězná Změna s 12 zastupiteli ji ale primátora přenechala. Změna by díky tomu měla mít tři náměstky, ANO bude mít jednoho náměstka. Dojednaná koalice byla důvodem, proč Kocumová, jež získala ve volbách nejvíce hlasů ze všech zastupitelů, kandidaturu na primátora nepřijala. „Dám přednost možnosti realizovat náš program,“ řekla.

Dlouhá vyjednávání

Povolební vyjednávání v Liberci patřilo k nejdelším v zemi, krachla i podepsaná koalice čtyř stran a přes úskalí se musela přenést i dojednaná koalice. ANO už před volbami spolupráci se Změnou veřejně odmítlo, názor změnilo až po rozpadu čtyřkoalice, který samo iniciovalo. ANO a Změna se na koalici původně domluvilo i se zastupiteli TOP 09. Po středečním odmítavém stanovisku členské základny ale bude koalice bez nich.

V opozici v Liberci skončila dosud vládnoucí ČSSD i nástupci uskupení Liberec občanům, což jsou Starostové. Sociální demokracie získala jen čtyři mandáty, Starostové osm. V zastupitelstvu jsou ještě komunisté, TOP 09 a ODS, které mají po dvou mandátech.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!