Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátorův klenot čeká zánik

Česko

S pražským olympijským snažením je pevně spjatá společnost Praha olympijská. Ta vznikla jen kvůli přípravám na kandidaturu. Co s ní nyní bude?

PRAHA Společnost Praha olympijská vznikla před třemi lety a její náplň práce byla zcela jasná. Připravit všechny náležitosti tak, aby měla Praha reálnou šanci dostat se na seznam kandidátských měst pro pořádání letních olympijských her. Na to dostala od města celkem 69 milionů korun.

V dobách své největší slávy zaměstnávala Praha olympijská osm lidí. V čele stanul Tomáš Petera. Ten pobíral do ledna letošního roku plat ve výši sto tisíc korun. Tvrdí to alespoň mluvčí společnosti Karel Tejkal. „Dříve to dělali za peníze samozřejmě všichni. Byla to firma s placenými zaměstnanci. Peterův plat byl manažerský. Jinak to ale byly platy, které běžně odpovídají pozici lidí, kteří pracují se zahraničními texty, zpracovávají ekonomické studie, dělají marketingové studie,“ vysvětluje Tejkal. Podle něj nebyly platy ve firmě nijak přemrštěné. Navíc byly schváleny radou společnosti, což byl pražský magistrát a Český olympijský svaz.

Ještě v prosinci loňského roku dostala Praha olympijská dalších jedenáct milionů korun z městského rozpočtu. Necelý měsíc nato začal její postupný útlum. „Od ledna to už dělal Petera zcela zdarma. Na základě útlumového režimu řekl, že ta myšlenka je na jedné straně nosná, životaschopná a on jí věří. A jak jinak to deklarovat než to dělat zdarma,“ popisuje Tejkal. I ten - stejně jako Petera - přešel na úsporný režim a od ledna je pouze dobrovolným pracovníkem.

Nyní jsou v Praze olympijské pouze dva placení zaměstnanci a je prakticky připravená na svůj zánik. „Praha olympijská je připravena při rozhodnutí zřizovatele ze dne na den ukončit svoji činnost,“ přibližuje situaci Tejkal.

Podobně to vidí i primátor. Podle Béma nemá v tuto chvíli Praha olympijská už vůbec žádného zaměstnance a naprosto žádné náklady. „Praha olympijská dnes nemá ani jednoho zaměstnance, nemá ani korunu nákladů. Není tak pro nás důležité zabývat se tím, jestli ji zrušíme, či ne. Není pro nás žádnou zátěží,“ říká primátor.

Bývalý primátorský „klenot“ je tak nyní jen prázdnou nepotřebnou schránkou.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...