Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Připomněli si Kinga. Bez Obamy

Česko

Clintonová doufala, že si polepší u voličů. McCain musel vysvětlovat, proč nechtěl na počest Martina Luthera Kinga zavést svátek. NEW YORK / PRAHA Memphis a s ním celá Amerika si včera připomněly čtyřicáté výročí atentátu na černošského aktivistu a nositele Nobelovy ceny Martina Luthera Kinga. Vzpomínkového shromáždění na radnici města se zúčastnili i dva z trojice kandidátů na úřad prezidenta - John McCain a Hillary Clintonová. A komentátoři jízlivě připomínali, že dorazili hlavně proto, že mají u černošských voličů co žehlit.

Barack Obama, který by se v případě zvolení stal prvním černošským prezidentem v historii Ameriky, a tím by do jisté míry naplnil slavný Kingův sen, v Memphisu chyběl. „Musel pozvání s lítostí odříct kvůli závazkům vůči straníkům v Indianě a v Severní Dakotě,“ omlouvala Obamu mluvčí jeho kampaně Jen Psakiová. Obama byl tou dobou na předvolebním mítinku ve Fort Wayne v Indianě, neopomněl však Kinga alespoň zmínit ve svém projevu.

V Memphisu se včera uskutečnilo hned několik vzpomínkových akcí, těmi nejvýznamnějšími byly shromáždění na radnici a následný pochod od radnice k Muzeu občanských práv, které sídlí v bývalém motelu Lorraine, v němž byl před čtyřiceti lety King zastřelen. Podle organizátorů se akce zúčastnilo na 25 tisíc lidí.

McCain včera v Memphisu připustil, že udělal chybu, když v roce 1983 jako člen Sněmovny reprezentantů hlasoval proti zavedení federálního svátku Martina Luthera Kinga. Později jej však obhajoval ve svém domovském státě Arizona. „Všichni se můžeme někdy trochu zpozdit, než uděláme správnou věc. A doktor King to o svých spoluobčanech věděl,“ dodal senátor.

Clintonová má u černošských voličů vroubků víc. Její image pošramotil nejprve manžel Bill výrokem, že Obama „vypráví pohádky“, a celkem nedávno pak i její přítelkyně Geraldine Ferrarová, která na rovinu řekla, že Obama těží z toho, že je černoch. Clintonová navíc mnohé Američany tmavé pleti pobouřila tvrzením, že na pokroku v občanských právech neměl zásluhu jen King, ale i tehdejší prezident Lyndon Johnson.

Včera v kostele, kde King kázal den před smrtí, proto bývalá první dáma slíbila, že pokud bude zvolena, ustaví ve svém kabinetu ministra, který by měl na starosti boj s chudobou.

***

Američané a černošský prezident

Podle průzkumu televize CNN si černošského prezidenta dokáže představit 76 procent Američanů (o 14 procent víc než loni). Zajímavé je, že mezi nimi převažují běloši (78 procent), Afroameričané jsou skeptičtější (69 procent). Z průzkumu rovněž vyplývá, že si víc Američanů dokáže v úřadu prezidenta představit muže černé pleti než ženu (Hillary Clintonovou).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!