Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příprava Nejedlého cesty do Ruska nebyla standardní, vyvolává spekulace, míní Petříček

Praha Příprava cesty poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého do Ruska nebyla standardní, vyvolává spekulace. Novinářům to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Chtěl by zlepšit komunikaci ministerstva s prezidentovou kanceláří. V jejím zájmu podle Petříčka je, aby cesty externího poradce byly transparentní. Nejedlý se v Moskvě setkal s poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem.

Na cestu upozornily servery Respekt a Aktuálně.cz. Nejedlý jim ve čtvrtek před odletem řekl, že v Moskvě bude jednat s administrativou prezidenta Putina o vztazích a vzájemných návštěvách. 

Podle Deníku N by se schůzka Zemana s Putinem mohla uskutečnit v první polovině příštího roku. Setkat se spolu měli už letos při oslavách výročí konce druhé světové války, Zeman ale nakonec kvůli pandemii do Ruska neodletěl.

Prezidentův poradce Martin Nejedlý na plese nechyběl.
Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní...

„Příprava cesty nebyla podle mého názoru úplně standardní a i z mého pohledu to vyvolává spekulace, které v tuto chvíli nejsou ani potřeba. Z mého pohledu by to mělo být v zájmu Kanceláře prezidenta republiky, aby takové cesty, pokud se jedná o externí poradce, probíhaly co nejtransparentněji,“ uvedl ministr. 

O záležitosti ve středu bude mimo jiné hovořit s ředitelem hradní diplomacie a zmocněncem pro konzultace s Ruskem Rudolfem Jindrákem.

„Mně se nelíbí, že ta cesta byla připravovaná bez účasti zastupitelského úřadu a že jsme ten termín zjistili až na poslední chvíli. To, že dlouhodobě kancelář prezidenta o setkání pana Nejedlého s poradcem prezidenta Putina Ušakovem usilovala, to jsme v obecné rovině věděli. Nicméně o této konkrétní cestě jsme se dozvěděli na poslední chvíli. Chtěl bych do budoucna, abychom komunikaci s kanceláří prezidenta určitě zlepšili,“ poznamenal Petříček, který obdržel zápis z Nejedlého jednání.

S Jindrákem bude Petříček ve středu hovořit také o konzultacích s Ruskem. Jindrák má na základě pověření vlády řešit problémy ve vzájemných vztazích. Rusko má zastupovat první náměstek ministra zahraničí Vladimir Titov.

„V tuto chvíli se řeší stále obsah jednání. Musím zdůraznit, že pro mě není přijatelné, aby v rámci konzultací se řešila témata, která nastoluje pouze jedna strana. Do značné míry z toho mám pocit, že zde přetrvává jistá přezíravost z ruské strany k zájmům České republiky, k tématům, které do konzultací chceme vnést my. Ať už jsou to třeba historická témata v oblasti československých legionářských památníků a pomníků v Rusku, i témata pozitivního charakteru,“ poznamenal.

„My se nechceme pouze bavit o tom, co říká Rusko, že jsou témata, která jsou problematická. Vidím celou řadu témat, která jsou problematická i pro nás,“ dodal ministr.

Cesta byla porušením zásad jednotné zahraniční politiky

Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru opakovaným porušením zásad jednotné zahraniční politiky. Agendu hlavy státu projednávala osoba bez řádné smlouvy, bezpečnostní prověrky a bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku ČR nese odpovědnost, konstatoval ve střdu výbor na návrh svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý).

Kancelář prezidenta republiky nezajistila patřičnou součinnost s vládou, čímž mohla ohrozit bezpečnostní zájmy státu, shodl se výbor. Vyzval vládu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), „aby z této situace vyvodili důsledky a napříště důsledně zajišťovali úřadu prezidenta patřičnou úroveň bezpečnosti a nezbytnou součinnost“.

Nejedlý do Moskvy odcestoval koncem minulého týdne s diplomatickým pasem, ministerstvo zahraničí nebylo předem o programu a účelu cesty informováno. Nejedlý následně diplomatům sdělil, že jednal s poradcem ruského prezidenta Jurijem Ušakovem o tématech v gesci prezidentské administrativy. Mluvilo se i o přípravě budoucího setkání prezidentů Miloše Zemana a Vladimira Putina, řekl v úterý poslancům Petříček.

Ministr také uvedl, že příprava Nejedlého cesty do Ruska nebyla standardní. Záležitost chtěl probrat s ředitelem hradní diplomacie a současně vládním zmocněncem pro konzultace s Ruskem Rudolfem Jindrákem, který podle Fischera o misi také nevěděl. Bývalý diplomat Fischer označil za nemyslitelné, aby někdo s diplomatickým pasem jednal, aniž o tom ministerstvo zahraničí vědělo.

Nejedlý už před cestou řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Mezi možnými uchazeči je ruská firma Rosatom. Nejedlý se podle serverů v roce 2017 tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem, upozornil Fischer.

Výbor se také s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) a nynějším šéfem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem věnoval v obecné rovině informaci, podle níž si Zeman vyžádal od kontrarozvědky jména ruských agentů v Česku včetně prováděných operací. Podle Langa je třeba prověřit únik takové informace, který by byl posuzován jako trestný čin nebo přestupek. O hodnověrnosti informace nechtěl spekulovat.

Fischer uvedl, že si od premiéra Andreje Babiše (ANO) vyžádal dokument, který se Zemanových úkolů pro BIS týká. Babiš chtěl znát důvod. S dalším projednáním výbor počká na závěry sněmovní komise pro kontrolu BIS. K tématu by se mohl vrátit příští týden v souvislosti s projednáváním zprávy o loňské činnosti BIS.

Ruské velvyslanectví v Praze nedávno kritizovalo odstranění podstavce k soše maršála Ivana Koněva v Praze 6 a uvedlo, že se čeští partneři vyhýbají dialogu v rusko-českých konzultacích. Spor kolem pomníku vojevůdce, který se městská část před časem rozhodla odstranit, je jedním z hlavních problémů ve vzájemných vztazích.

Jindrák výtku ambasády odmítl, podle něj se s ruskou stranou vede na pracovní úrovni dialog. Zatím se podle něj české a ruské představy rozchází v tom, jak mají konzultace probíhat. Zároveň poukázal na okolnosti kolem pandemie. K postupu v řešení potíží je podle něj potřeba osobní kontakt, což nyní není možné.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...