Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přispět na umoření dluhu bral jako povinnost. ODS je hlouběji než na dně, říká

Nový primátor Teplic Hynek Hanza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový primátor Teplic Hynek Hanza | foto: www.ods.cz

PRAHA Je to týden, co ODS spustila transparentní účet na umoření dluhu. A výzvu předsedy strany Petra Fialy vyslyšel i Hynek Hanza, člen ODS v severočeských Teplicích. Ve straně strávil téměř polovinu svého života, a proto se rozhodl přispět částkou tisíc korun. Je to pro něj srdeční záležitost. „Pokud jde ale o finance, ODS je hlouběji než na dně,“ myslí si Hanza.

Pro ODS, pro budoucnost

Tisíc korun, tři tisíce, pět set, ale i 59 haléřů nebo rovných sto tisíc. I takové částky se za necelých šest dní fungování objevily na transparentním účtu ODS, který má pomoci umořit stranický dluh ve výši téměř 42 milionů korun. V sobotu večer se na účtu zatím sešlo přes 280 tisíc korun.

Zažil volby, kngresy, předsedy...

Vesměs se částky dárců ODS pohybují kolem jednoho až tří tisíc korun. Jedním z těch, kteří - slovy předsedy Petra Fialy - přispěli na „budoucnost ODS“, je i Hynek Hanza, člen teplické ODS a náměstek primátora.

Tento šestratřicetiletý politik strávil ve straně téměř polovinu svého života a přispět na dluh pro něj byla svým způsobem povinnost. „Můj otec, který loni zemřel, byl zakládajícím členem ODS v Teplicích. Do strany jsem vstupoval poměrně mladý, v devatenácti letech. Prošel jsem s ní čtvery komunální volby, několik kongresů, několik předsedů, několik změn. Vznik ODS se váže nejen na rodinný kontakt, ale i životní,“ vysvětluje Hanza.

Fiala to neměl říkat

Do prázdné stranické kasy, za kterou může především nepořádek ve financích, se proto rozhodl přispět částkou tisíc korun. Tato suma se na transparentním účtu opakuje zřejmě nejčastěji. „Máme zrovna v Teplicích volební kampaň, a protože od nikoho nic nedostaneme, přispíváme si sami, jak se všichni složíme. I mě už to něco stálo. Proto jsem přispěl tisíc korun,“ dodal.

Nepřehlédněte

Přesto ale Hanza veřejnou výzvu předsedy Fialy ke splácení dluhu strany považuje za nešťastný krok. „Z politického hlediska mi to nepřijde vhodné. Média to nebudou prezentovat jako ‚ODS sobě‘, ale napíší titulek ‚ODS na dně‘. To se dalo očekávat, a proto výzva na transparentní účet neměla přijít teď. Nedělá nám to dobré jméno. Samozřejmě to pravda je, ale v politice je důležité načasování,“ myslí si.

Nejštědřejší je zatím oblastní sdružení Praha východ

Podle údajů Komerční banky, která transparentní účet ODS spravuje, bylo k 19. září na účtu 281 434,59 korun. Nejštědřejší bylo zatím oblastní sdružení ODS Praha východ, které přispělo částkou 100 tisíc korun. „Na výzvu pana předsedy Fialy jsme zhodnotili své možnosti a rozhodli jsme se, že přispějeme a ODS pomůžeme. Pokládáme to za nezbytné a signál všem ostatním. Strana potřebuje pomoct,“ vysvětlil předseda sdružení a místopředseda celé ODS Martin Kupka. „Je to správný krok, ODS je jen jedna,“ dodal.

Nic by se prý nestalo, kdyby se strana skládala bez kampaně i médií. „Mohli jsme to říct až po volbách. Logiku v tom nehledejte, je to politický názor. To není lhaní, to není zastírání, je to o tom, jak správně načasovat politickou informaci.“

Kdo je na kolenou a kdo je na zádech

Zároveň si postěžoval, že ODS vlastně nikdo zdravý restart ani nepřeje. „My v Čechách máme totiž úžasnou vlastnost: když vidíme někoho na kolenou, přejeme si, aby byl na zádech, a když je na zádech, chceme, aby už nedýchal. Nejsme pomahači, jsme švejkovský národ. Když se nyní ODS snaží z lehu jít do sedu, klečíme, tak nás zpátky stahují dluhy. A když si chceme ulehčit, tak nás zpět stahuje nadpis ‚ODS na dně‘. Co se týká financí, tak je ODS hlouběji než na dně,“ podotýká Hanza. Podle něj totiž volič nebude chtít dát hlas straně, kterou média prezentují jako „na dně“.

I tak ale Hanza věří, že Petr Fiala je lídrem, který stranu vytáhne do lepších čísel. „Na začátku jsem jeho zastáncem nebyl. Čím více jsem ho ale poznával, tím více věřím, že on je pravděpodobně ten pravý, který může ODS spasit,“ míní severočeský politik.

Sám předseda strany Petr Fiala hodnotí fungování účtu jako jasný úspěch. „Jsem ohromen. Je to víc, než jsem čekal. Je vidět, že lidem na ODS záleží,“ řekl s tím, že z darovacích smluv vyplývá, že částka už překračuje milion korun. Na účtu se po další aktualizaci projeví v nejbližších dnech. „Pro mě je to důkaz živosti strany. Takovou vlnu podpory jsem nečekal. Je to ohromný úspěch,“ uzavřel Fiala.

hmHana Mazancová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...