Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro Babiše je stěžejní odbornost, politický názor ministra Blatného není podle něj důležitý

Premiér Andrej Babiš po krajských a senátních volbách 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš po krajských a senátních volbách 2020. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Nominace ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) do vlády, přestože podepsal petici spolku Milion chvilek žádající odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), považuje předseda vlády za důkaz toho, že odbornost je pro něj důležitější než politický názor ministrů.

Babiš to v neděli řekl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Prohlásil, že nepovažuje za důležité politické názory žádného z ministrů nominovaných do vlády hnutím ANO.

Blatný původně tvrdil, že o podpisu petice neví, v pátek ale potvrdil, že ji podepsal. „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB,“ píše se mimo jiné v petici. Ministr řekl, že do Babišovy vlády nyní vstoupil, protože pro něj bylo důležitější, že může pomoci v boji proti epidemii koronaviru.

„To je jasný důkaz toho, že já navrhuju ministry ne podle jejich politických názorů, ale podle odbornosti. Mně byl pan Blatný doporučen jako odborník a já jsem se s ním o jeho politických názorech nikdy nebavil a ani to nepovažuju za důležité,“ řekl Babiš. Stejný postoj má i k ostatním ministrům za ANO, dodal.

Premiér uvedl, že má důvěru ANO vybírat do vlády ministry a že za výběr také přebírá odpovědnost. „Dokazuje to, že nejsme tradiční strana, že u nás o ministrech nerozhodují krajské organizace ani různé stranické sekretariáty,“ prohlásil. Podle něj má ANO „de facto zásobárnu 8,5 milionu lidí“ a každý odborník pro hnutí může pracovat.

Babiš uvedl Blatného do úřadu ve čtvrtek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Romana Prymulu (za ANO), který musel z vedení ministerstva odejít poté, co byly minulý týden zveřejněny fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla být zavřená, a usedá do auta bez roušky.

Babiš nerozumí tomu, proč chce Hamáček vyšetřovací komisi

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, proč vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluví o zřízení parlamentní vyšetřovací komise pro vyšetření chyb před druhou vlnou epidemie koronaviru. Babiš v neděli novinářům při návštěvě skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech řekl, že komise bude politicky zneužívána. Podle něj teď není chvíle pro hledání viníka. Hamáček v sobotu uvedl, že by komise měla vzniknout poté, co druhá vlna odezní.

„Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ řekl Babiš. Neočekává ani, že by komise dospěla k nějakým závěrům. „Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno,“ uvedl.

„Pokud to má někdo vyšetřovat, tak to budou vyšetřovat orgány, které jsou k tomu příslušné,“ řekl premiér. Nyní podle něj není vhodná chvíle zjišťovat, kdo něco zanedbal. „V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků,“ uvedl.

Hamáček v sobotu v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že by po odeznění druhé vlny pandemie uvítal vytvoření komise, která by vyšetřila, kde udělalo Česko chyby v přípravách na podzim. Podotkl, že premiér Babiš do určité doby do rozhodování o ochranných opatřeních proti šíření koronaviru razantně vstupoval.

V neděli vicepremiér v pořadu Partie na televizi Prima řekl, že vytvoření komise je standardní demokratický mechanismus, kterým by stát měl reagovat na krizi. Podle něj je třeba zjistit, jaké mechanismy fungovaly a jaké nefungovaly, aby se stát do budoucna vyvaroval opakování chyb.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...