Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nakazí dnes 1000 covid pozitivních 100 lidí? Ministr Blatný zmátl veřejnost i poslance výkladem reprodukčního čísla

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. | foto: ČTK

Praha Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek po poledni informoval sněmovnu i veřejnost na následné tiskové konferenci, že takzvané reprodukční číslo se nyní pohybuje mezi 1,1 a 1,2. Podle pondělních informací bylo 1,36. Dvakrát se však dopustil od pohledu matoucího výpočtu, jímž chtěl ilustrovat, co znamená hodnota R pro další šíření epidemie při vysokých počtech nakažených.

Po vystoupení ve sněmovně i před novináři na následné prezentaci nových covidových statistik zopakoval, jak důležité je sledovat reprodukční číslo i nadále, jelikož i při hodnotě nakažených stále vede k růstu nakažených.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle ministra...

Z projevu ministra ve sněmovně

„Uvedu příklad. Jestliže budeme mít nakažených tisíc, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet na tisíc pět set, takže jenom o pět set. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o sto tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme.“

„Je třeba si uvědomit, že třeba při počtu tisíce nakažených a reprodukčním číslu 1,5 přibude jenom 500 lidí, ale jestliže by v populaci byl třeba milion nakažených, což neříkám že je, ale mluvím o tom hypoteticky, reprodukční číslo 1,1 znamená 100 tisíc lidí. To je důvod, tam se musíme zaměřit a proto nesmírně apelujeme, prosíme, žádáme,“ dokládal před novináři svá slova o vážnosti situace a hrozbě případného dalšího exponenciálního růstu, stejný příměr použil i před poslanci (viz box Z projevu ministra ve sněmovně). Jeho přirovnání ale mohlo zmást veřejnost.

Reprodukční číslo totiž představuje průměrný počet dalších osob, které přímo nakazí jeden infikovaný pacient. V případě příkladu daným ministrem by při reprodukčním čísle 1,1 tisíc nakažených nenakazilo sto, ale tisíc sto lidí. Milion lidí by nenakazil sto tisíc, ale milion sto tisíc lidí.

Myslel to ministr jinak?

Čtenáři v diskuzi na serveru Lidovky.cz upozorňují na možný špatný výklad ministrových slov, reprodukční číslo totiž nebere v úvahu čas, za který se nakažený jedinec uzdraví - tedy již nakažené jedince, a hodnota nad 1 tedy ukazuje přírůstek nově nakažených nad rámec současného stavu. Server Lidovky.cz proto o výklad požádal šéfa ÚZIS Ladislava Duška.

Dušek: Uvolňování opatření není na místě

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se podařilo snížit reprodukční číslo, tedy počet dalších osob, které v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, asi na 1,13.

Nejvyšší bylo kolem 9. října na úrovni 1,5. „V dané epidemiologické situaci to není žádné významné vítězství,“ dodal s tím, že i v příštích dnech bude přibývat nově pozitivních kolem 12 000 denně. „Pokud by opatření zabrala, můžeme se do konce listopadu dostat k nižším tisícům,“ dodal.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška debata o uvolňování přijatých opatření zatím není na místě. Pokud neubude i hospitalizací, jednalo by se podle něj spíš o zpřísnění. O modelech chce ministr jednat i s dalšími autory predikcí.

„To, co se teď děje, je pravděpodobně začátek snižování. Když bude tento začátek pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme,“ řekl k tomu nový ministr zdravotnictví. Kapacita nemocnic bude podle něj dostatečná. Odkládání péče, které její navýšení umožnilo, by ale podle jeho slov nemělo trvat moc dlouho.

Termín, kdy budu vyhodnocena další data a účinnost přijatých opatření, je podle Duška středa příštího týdne. Uvolňování zatím nečeká, zejména kvůli vysokému podílu seniorů mezi nakaženými. Za říjen je jich skoro 14 procent. „Dokud se nám nepodaří zásadně ovlivnit rizikovou skupinu, bylo by to nezodpovědné,“ dodal.

Data podle šéfa statistiků ukazují, že vývoj epidemie covidu-19 se dál nezhoršuje. Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nákazy, pokleslo na 1,13 a procento pozitivních z celkového počtu denních testů dál neroste. ÚZIS odhaduje, že do konce října bude nově zachyceno 250 000 nových případů, za měsíc září jích bylo 46 000.

,

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!