1. března 2016 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro klíče od Kliniky si přijdeme v deset, říká vlastník. Aktivisté chystají happening

Aktivisté vylepili informace ke svému projektu u vchodu do budovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté vylepili informace ke svému projektu u vchodu do budovy | foto: KLIniKA

PRAHA Zástupci autonomního sociálního centra Klinika do poslední chvíle bojují o dům na Žižkově. Ačkoli mají aktivisté zítra v deset hodin předat úředníkům klíče od objektu, odchod rozhodně nechystají. Podle informací serveru Lidovky.cz se dokonce schyluje k protestnímu happeningu.

Ve středu vyprší platnosti smlouvy o výpůjčce, kterou uzavřeli squatteři s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je oficiálním vlastníkem objektu. Klíče od bývalé plicní kliniky chtějí úředníci vrátit už v dopoledních hodinách. „Ze strany Odboru výstavby Městské části Prahy 3 byl potvrzen trvající protiprávní stav, kdy jakékoliv další užívání objektu povede k uložení sankcí ÚZSVM,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

‚Jednáme a jednáme’

Aktivisté ale o centrum, které podle nich už dávno přerostlo hranice Žižkova a stalo se jakýmsi „symbolem občanské angažovanosti“, nechtějí v žádném případě přijít. Místo balení věcí se proto během úterý raději věnovali vyjednávání s úřady. Jaký postup chystají na den, kdy by měli místo opustit, nechtějí do médií komentovat. „Stále jednáme a jednáme,“ řekl jen v krátkosti ČTK mluvčí iniciativy Arnošt Novák s tím, že o vystěhování centra podle něj stále ještě není rozhodnuto.

Objektu se proto aktivisté nechtějí za žádnou cenu vzdát. Naznačují, že v Klinice zůstanou i poté, co si úředníci přijdou pro klíče. Na čtvrtou hodinu navíc podle informací serveru Lidovky.cz chystají happening. Bojkot úředního rozhodnutí, kvůli němuž vyšli o víkendu do ulic přibližně stovky lidí, prý ale nemá za cíl vyvolat jakékoli potyčky.

Kvůli středečnímu předání objektu do rukou vlastníka proto není ani pražská policie zvlášť ve střehu. „Dokud neobdržíme žádný podnět nebo nás neosloví majitel jakéhokoli objektu, tak to řešíme ve standardní rovině,“ uvedla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Policie vyšetřuje útok dvaceti maskovaných lidí zápalnými lahvemi na žižkovské...
Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí

Vlastník objektu ale doufá, že Klinika dostojí svých slibů. „Věříme v konstruktivní jednání zástupců Kliniky a předpokládáme, že dojde k předání objektu tak, jak zástupci Kliniky sami podepsali v uzavřené smlouvě. Další postup pak v současnosti nelze předjímat,“ sdělil mluvčí ÚZSVM Ležatka.

Aktivisté, kteří ze zchátralého objektu vytvořili sociální centrum, kde se pořádají různé kulturní i vzdělávací akce, svoje plány už ale nepřímo naznačili na sociálních sítích. Na své facebookové stránce, kde nashromáždili za více než rok svého působení přes 16 tisíc fanoušků, ohlásili další dvě akce. První z nich by měla i přes hrozící sankce proběhnout už 7. března.

Časově náročný proces

Úřad ale nedává dalšímu fungování Kliniky v Jeseniově ulici šance, a to i přesto, že aktivisté chtějí požádat o změnu účelu užívání budovy. Právě to je totiž důvodem, proč se musí aktivisté z areálu vystěhovat. „Vzhledem ke stavebně technickému stavu budovy bude případná budoucí žádost o změnu účelu užívání budovy obnášet zahájení správního řízení s náročným časovým i technickým procesem, včetně vyjádření sousedů, hasičů, hygieny a podobně,“ napsal Ležatka.

Situace kolem objektu se vyostřila nejprve sbírkou oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt navíc zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok šetří policie. Vedení městské části Praha 3 vyzvalo vládu, aby zajistila pořádek a bezpečnost občanů. kromě toho bude Klinika tématem úterního mimořádného jednání zastupitelstva.

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz