Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro nedůvěru vládě se podle odhadů nevysloví ani 50 poslanců

Zástupci ČSSD, ANO a lidovců po více než tříhodinovém jednání ve sněmovně, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci ČSSD, ANO a lidovců po více než tříhodinovém jednání ve sněmovně, | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Pro vyslovení nedůvěry vládě možná nebude hlasovat ani čtvrtina poslanců. Vyplývá to z vyjádření poslaneckých klubů před úterním hlasováním. Opoziční strany TOP 09, ODS a hnutí Úsvit, které hlasování vyvolaly, mají sice dohromady 52 poslanců, všichni z nich proti vládě ale nebudou. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a lidovců by měl pokus o svržení pohodlně přestát.

K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy 101 ze 200 poslanců, vládní strany přitom disponují v dolní komoře většinou 111 hlasů. Kabinetu nahrává i to, že se při hlasování podle dosavadních vyjádření zdrží komunisté a sál opustí dvojice poslanců z uskupení Svoboda a přímá demokracie.

Nesouhlas se střetem zájmů

Úsvit navíc zatím garantoval jen sedm hlasů proti vládě. Poslanecký klub hnutí má sice deset členů, ale jeden z nich je na služební cestě a další dva minulý týden nepřipojili svůj hlas pod žádost o svolání mimořádné schůze k vyjádření nedůvěry vládě. Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch v úterý na tiskové konferenci uvedl, že hnutí nesouhlasí s obrovským střetem zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO), ale také s některými kroky vlády, které se týkají živnostníků.

Hlasování o nedůvěře

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. Poslanci hlasují o kabinetu vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory.

Právě kvůli střetu zájmů šéfa ANO při podpoře biopaliv opozice dnešní mimořádnou schůzi svolala. Při hlasování o biopalivech minulý týden vládní hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nepodpořilo ukončení jejich daňového zvýhodnění. Podle opozice tím šla vláda na ruku vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který je majitelem skupiny Agrofert, jež se na výrobě biopaliv výrazně podílí.

Pokrytectví opozice

Vládní strany tvrzení opozice označily za pokrytecké. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek dnes poznamenal, že přes všechny peripetie, střety zájmů a problémy, které programově i filozoficky vládní strany mají, je důležité, že plní program i koaliční smlouvu. Program vlády je přitom podle něj z 85 procent tvořen prioritami lidovců, z nichž již polovina byla splněna. KDU-ČSL má mít dnes v dolní komoře 13 ze svých 14 poslanců.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!