Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek: Libanon předá pětici Čechů tuzemskému týmu nejspíš ve čtvrtek

USA

  7:05
PRAHA - Vládní airbus, který ve středu odpoledne odletěl do Libanonu pro pět propuštěných Čechů, přistál večer v Bejrútu. Libanonské orgány propustí pětici Čechů asi ve čtvrtek dopoledne, řekl v České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Média i nadále spekulují o tom, že propuštění Čechů je diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici, o jehož vydání žádají USA.

Na odlet speciálu dohlížel také český policista Robert Šlachta. foto:  František Vlček, MAFRA

Pět Čechů, zmizelých loni v Libanonu, je na svobodě. Únosci je nechali v horách

„Libanonské orgány chtějí ještě (ve čtvrtek) ráno něco šetřit. Pokud byl nějaký předpoklad, že by se mělo letět dnes, tak v této chvíli vím, že se to odkládá na zítřek. Předpokládám, že v průběhu dopoledne dojde k předání našemu týmu,“ řekl ČT Zaorálek. „Vyšetřování probíhá jak na libanonské, tak na české straně. Je tu prostor pro Libanonce, aby prováděli své vyšetřování. Pro ně je to také kauza, která je zajímá,“ dodal.

Média sice informovala o tom, že na palubě českého letounu mohl být i Fajád, jeho advokát ale večer řekl, že jeho klient je stále ve vazební věznici. Zatím nemá žádnou informaci, že by měl zařízení opustit. Úřady už druhým dnem odmítají komentovat mediální úvahy o výměně. Ministr zahraničí Zaorálek na spekulace reagoval slovy, že Česko s teroristy neobchoduje.

Po návratu do vlasti čeká Čechy rutinní zdravotní prohlídka, pak by měli být propuštěni. Vyšetřování únosu za českou stranu oficiálně vede Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, kterého novináři zahlédli v Kbelích před odletem airbusu. Zaorálek potvrdil, že Šlachta odletěl do Bejrútu. Že by ale i čeští vyšetřovatelé vyslýchali pětici ještě před odletem do Česka, ministr neočekává.

Propuštění Čechů je podle libanonských a některých českých médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Objevily se i úvahy, že Libanonec je na palubě českého speciálu. Jeho advokát Vladimír Řičica ale vpodvečer řekl, že Fajád je stále ve vazební věznici na Pankráci a nemá informaci, že by měl zařízení opustit. Advokát se podle svých slov se svým klientem viděl kolem 17:00 ve vazební věznici. „Není v letadle,“ zdůraznil.

Kauzu ve středu odmítl s odvoláním na policejní vyšetřování komentovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval,“ uvedl.

Vladní speciál ve středu odletěl do Libanonu pro pětici propuštěných Čechů....
Vládní speciál odletěl pro pětici propuštěných Čechů.

Do Kbel ve středu dorazil také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení. Podle zpravodaje ČTK vjezd na vojenské letiště střežili před odletem vojenského speciálu i příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Obvykle areál hlídají jen zaměstnanci Vojenských lesů a statků.

Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Šéf civilní rozvědky Jiří Šašek se ve středu od informací, která média v posledních dnech zveřejnila v souvislosti s případem únosu Čechů v Libanonu a roli českých tajných služeb, „důrazně distancoval“. Informace označil za lživé. Mají prý za cíl poškodit dobré jméno české civilní rozvědné služby.

Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které už povolil soud, žádají Prahu Spojené státy. USA tvrdí, že Fajád a jeho spolupracovníci chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.