„Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” řekl HN ministr obrany Martin Stropnický.
Později Stropnický svá slova mírnil. „Mé vyjádření pro HN bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité. Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává. Za nejpodstatnější pak považuji, že v tuto chvíli je již všech pět českých občanů v pořádku na našem území. Do prošetření celé události se zdržím jakýchkoliv dalších komentářů.“
Kdo je Fajád a proč ho chtěli Američané?Alí Fajád je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Celý příběh včetně dokumentů naleznete zde. |
Případ zmizení Čechů v Libononu v Česku vyšetřuje policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Český rozhlas - Radiožurnál ve čtvrtek bez udání zdroje uvedl, že kriminalisté tohoto útvaru prošetřují i to, zda si někdo z pětice nejel do Libanonu pro peníze. Ve hře je podle rozhlasu podezření z podvodu a korupce.
Pelikán na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že se rozhodl nevydat Fajáda do USA na základě důkazů i informací zpravodajců. Odmítl potvrdit, že šlo o výměnu za propuštění Čechů v Libanonu.
„Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl Pelikán. Rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouzi Jabera. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných.
„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů. O svém rozhodnutí prý krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl k tomu stručně.
Podle serveru Neovlivní.cz Česko záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, se Spojenými státy konzultovalo. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.
Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádaly Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Trojice svou vinu i vydání odmítá. Mužům v USA hrozí až doživotí.
Letadlo s nasimi obcany uz je ve vzduchu na ceste z Libanonu do CR.Jiz jsem tuto dobrou zpravu predal premierovi.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) February 4, 2016
Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Stejné rozhodnutí jako pro Fajáda platí i pro Marábího. O třetím muži zatím ministr nerozhodl.
Zaorálek: Libanon předá pětici Čechů tuzemskému týmu nejspíš ve čtvrtek |
Fajádův advokát Vladimír Řičica odpoledne dorazil do pankrácké věznice. Zhruba dvě hodiny strávil v čekárně a se svým klientem nemohl mluvit. „Říkají mi, že podle počítače je stále tady, ale já jsem přesvědčen, že už odjel,“ řekl před 17:00 novinářům. Už asi o hodinu a půl dříve odjela z věznice za přísných bezpečnostních opatření dodávka Vězeňské služby. Nikdo ale nepotvrdil, že v ní odjel Libanonec.