Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Kokainu říkejte košile.‘ Jak američtí agenti v přestrojení dopadli v Praze Alí Fajáda

USA

  7:00
PRAHA - Schůzky v ghanské Akkře, polské Varšavě, ale i Praze. V kódované řeči říkali kokainu košile a na zkoušku bezpečné cesty chtěli v první zásilce místo drog poslat talíře. Tak vypadá dohadování nelegálního obchodu se zbraněmi s Libanoncem Alí Fajádem. Na základě informací od amerických špionů ho popsal český soud, který rozhodoval o jeho vydání do USA.

Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká policie ho viní z podpory terorismu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdo je kdo

  • Alí Fajád - Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport
  • Faouzi Jaber - podle OSN mimo jiné bývalý společník Viktora Buta, dalšího obchodníka se zbraněmi (podle jeho osudu vznikl hollywoodský film Obchodník se smrtí). I on se snažil prodat zbraně údajným zástupcům Revolučních ozbrojených sil Kolumbie, ve skutečnosti se také jednalo o americké agenty
  • Chálid Marabí - třetí komplic obchodníků se zbraněmi a narkotiky

„Do USA odcestuji, ale jako svobodný člověk.“ S tímto jasným postojem předstoupil před český soud Alí Fajád, který je spolu s dvěma komplici (viz box Kdo je kdo) podezříván z podpory terorismu. Spojené státy americké se proto už více než rok snaží o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Jenže v případu nelegálního obchodu se zbraněmi a kokainem sehráli důležitou roli i agenti amerického úřadu DEA pro boj s pašováním a distribucí drog. Na příkaz Vrchního soudu v Praze se proto Městský soud musel znovu zabývat tím, zdali se spíše než o aktivní roli Fajáda a jeho kolegů nejednalo o policejní provokaci.

Na základě doplněných informací od americké strany a ujištění, že trojice cizinců nebude po vydání do Ameriky například mučena, poskytuje soudní rozhodnutí vhled do fungování amerického úřadu. Nejvíce pak vypovídá o práci špionů agentury, kde většina jejích zaměstnanců má statut zvláštního agenta.

Kokain, nebo košile?

Vůbec první schůzka se odehrála už v roce 2012 v západoafrické Ghaně. V hlavním městě Akkra se tehdy sešel Faouzi Jaber se svým dlouholetým známým Josephem. Ten byl prý v kontaktu se členy Revolučních ozbrojených sil Kolumbie, organizace zapojené do násilného svržení tamní vlády, kteří se v tu dobu zajímali o zbraně.

Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami

  • DEA (Drug Enforcement Administration) je americký úřad, který odhaluje obchod s drogami a bojuje proti pašování a distribuci.
  • Agenturu založil prezident Richard Nixon v roce 1973.

Ve skutečnosti ale Jaber nabídku přednesl špionovi DEA, neboť s touto agenturou Joseph spolupracoval. Za měsíc se na stejném místě sešli znovu a Jaber svou nabídku rozšířil ještě o pomoc s legalizací výnosů z prodeje drog. „Sdělil jim, že je schopen převádět peníze z jiných míst do státu New York,“ popsal schůzku soudce Luboš Vrba z Městského soudu v Praze, který o extradici rozhodoval.

Hned druhý den už účastníci schůzky v čele s Jaberem ladili detaily, konkrétně tedy místo, kam se mají útočné pušky, granátomety i granáty včetně raket země-vzduch doručit. V prosinci už stačilo jen upřesnit, zdali mají Kolumbijci zájem o nové či použité zbraně. A pokud šlo o pomoc s legalizací výnosů z narkotik, požádal Jabel o další informace. „Včetně čísla a místa bankovních účtů v Evropě, Africe a USA, která budou používána,“ zmapovala schůzky americká policie.

V lednu roku 2013 se k vyjednávání s Jaberem přidal ke dvěma agentům DEA ještě třetí. Předstíral, že je odborníkem na zbraně právě pro kolumbijské revoluční síly. Ale doprovod si přivedl i Jaber: v tento moment totiž do příběhu vstupuje jeho komplic Chálid Marabí, který měl při obchodu s drogami pomoct a nabídl agentům své styky v Západní Africe.

„Poradil jim, aby nejdřív poslali kontejnery neškodného zboží, například talířů, jako kontrolní zásilku před jakoukoli zásilkou narkotik. Ty mají poslat ve druhé zásilce dvou kontejnerů, z nichž jeden bude obsahovat pouze talíře a druhý talíře a narkotika,“ zaznělo tehdy na setkání. A další rada přišla vzápětí: používejte šifrovaný jazyk. Třeba místo „kokain“ říkat „košile“.

  • Marabí předal tajným zdrojům informaci o dvou firmách, které by mohly být použity při dopravě narkotik, a rovněž navrhl, že by mohl poslat rodinné příslušníky do New Yorku, aby zde založili firmy, které by se mohly použít při dopravě narkotik,“ zdokumentovala také americká policie.

To už se ale blížil čas na předání peněz. Špioni DEA přinesli na další schůzku 200 tisíc amerických dolarů, které měl Jaber zlegalizovat a zaplatit za ně dohodnuté zbraně. Dalších čtrnáct tisíc dostal jako odměnu.

A jednání i nadále pokračovalo v rychlém sledu. O den později už američtí špioni dostali nádobí a skleněné zboží, které mělo sloužit pro falešnou zásilku.

Padesát procent z ceny

V červenci 2013 už se na scéně objevuje zřejmě nejznámější postava případu, Alí Fajád. Jaber ho agentům představil jako poradce zbraní pro Ukrajinu. Jenže aby mohl Fajád v obchodu se zbraněmi pomoct, bylo třeba zajistit mu falešný africký pas.

Jedna z důležitých schůzek se poté udála v listopadu v polské Varšavě. Na Jabera a Fajáda zde byli opět tři američtí agenti v roli obchodníků. Ti na schůzce projevili zájem o rakety země vzduch, útočné pušky AK, ruční protitankové granátomety i střelivo. Další komunikaci už Fajád poprosil přesunout na e-mail s tím, že místo skutečného místa určení bude ve zprávách hovořit o Libyi.

Nakonec si Fajád a spol. s údajnými členy revolučních kolumbijských sil plácli. Dohoda byla sjednána na rakety Igla, u kterých Fajád vychvaloval, že je mohou bojovníci nosit na rameni. „Agentům sdělil, že musí poskytnout 50 procent z celkové ceny, jak bude objednávka dořešena a před dodávkou,“ zachytila policie.

Co bylo součástí obchodu

  • 20 raket Igla
  • 8 raketometů Igla
  • 400 ručních protitankových granátů
  • 100 ručních protitankových granátometů
  • a další střelné zbraně
  • CELKOVÁ CENA: 8 277 500 amerických dolarů

V únoru loňského roku se celý obchod blížil do finále. Když si obě strany potvrdily, co vše bude součástí obchodu (viz box Co bylo součástí obchodu), následovala dnes již známá schůzka v Praze.

Český otisk zanechal Fajádův příběh o nelegáním obchodu se zbraněmi a drogami v dubnu loňského roku. Schůzka se odehrála v pražském hotelu, kdy Marabí čekal v hale a Fajád jednal s agenty DEA v jednom z pokojů. „Sdělil jim, že obstará dokumenty povolující vývoz zbraní z Ukrajiny, a že zbytek peněz potřebuje asi za šest týdnů,“ řekl tehdy Libanonec, který vlastní také ukrajinský pas. V pořadí už čtvrtý agent v utajení ho tehdy ujistil, že zbytek, tedy asi 4,5 milionu dolarů, dostane hned další den.

To už ale skupinku cizinců na místě zatkl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Od té doby žádají USA o vydání trojice k trestnímu stíhání. Městský soud extradici povolil, námitkám trojice cizinců ale částečně vyhověl Vrchní soud v Praze a nařídil věc znovu projednat. Po doplnění informací rozhodl městský soud stejně: nejednalo se o provokaci, muže lze vydat. Ani tak to ale obhajoba nevzdala a opět se odvolala k pražskému vrchnímu soudu.

Fajád a tajné služby

  • Alí Fajád se u soudu bránil tím, že byl spolupracovníkem libanonské zpravodajské služby. A protože ta měla zájem mimo jiné o Jabera a Marabího, dostal za úkol s nimi vyjednávat. E-mailová komunikace, kde měl ladit detaily o zbraních a ceně obchodu, podle jeho slov neexistuje.
  • Jaber se u soudu v rámci obhajoby také snažil zdiskreditovat jednoho z agentů DEA. Prý se jedná o zločince, který ho v minulosti okradl a proti kterému se snažil bojovat.
  • Český soud při rozhodování mimo jiné uvedl, že z extradičních materiálů „jasně vyplývá, že vyžádané osoby měly být zapojeny v minulosti do identické trestné činnosti, a to v rozsahu nikterak nepřiměřeném tomu, pro které je žádáno vydání“, stojí v usnesení. V tomto případě se podle všeho jednalo jen o policejní „popíchnutí“.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...