„Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni... Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady,“ sdělil libanonskému listu jeho zdroj.
ZMIZELÍ ČEŠI V LIBANONU |
Podle něj jsou ve skupině dva novináři (Miroslav D. a Pavel K.), advokát (Jan Š.), tlumočník (Adam H.) a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé (Martin P.).
Podle informací serveru Lidovky.cz pracoval tento člověk jako profesionální voják a zřejmě se účastnil i zahraniční mise. Ministerstvo obrany odmítlo jakkoli tyto údaje komentovat.(Server Lidovky.cz má plná jména celé pětice zmizelých Čechů k dispozici, ale s ohledem na žádost MZV je nezveřejňuje - pozn. red.)
„Já to nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Rezortu ministerstva vnitra žádný expert nechybí,“ řekl ministr Chovanec novinářům v Bruselu, kam přijel na pondělní jednání s kolegy z Evropské unie. Téma se ale podle něj může dostat na jednání Bezpečnostní rady státu. „Vláda se schází ve středu. Myslím, že se i tohoto tématu můžeme dotknout,“ poznamenal ministr vnitra.
Skupina prý krátce před zmizením pořídila dva rozhovory, jež se zachovaly v kamerách. Týkají se bojů v oblasti severolibanonského Arsálu u libanonsko-syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu. Při jednom z rozhovorů je zachycen šéf místní správy města Labva v okrese Baalbek Rámiz Amhaz.
Libanonská armáda po zmizelé skupině pátrá, zatím však bezúspěšně. Vojáci od soboty prohledávají hotely a místa, kde se skupina během své cesty zastavila. „Oblast prohledáváme, ale zatím bezvýsledně,“ sdělil listu zdroj.
Úřad pro zahraniční styky a informace, česká rozvědka, odmítl informace libanonského tisku komentovat s tím, že k případu se může vyjádřit pouze ministerstvo zahraničí. To už o víkendu odmítlo spekulace médií komentovat. Vojenské zpravodajství prostřednictvím ministerstva obrany sdělilo, že informace tohoto charakteru zásadně nekomentuje.
Kauza Fajád
V ČR se případem zabývají i tajné služby. Média kauzu spojují s případem Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v ČR a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC a vyjednávali s nimi o převozu kokainu do USA. Za výdělek chtěli od dvojice obviněných naoko koupit zbraně na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.
Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze.
Fajád, který je podle libanonského tisku znám také jako Alí Taán, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který pětici vezl a je také pohřešován.
Podle mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci už Fajád požádal o propuštění z vazby. „Tuto žádost náš soud zamítl. Pan Fajád proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Praze,“ řekla Puci serveru Lidovky.cz.
Zmizel i právník
Mezi pěticí pohřešovaných Čechů je také advokát Jan Š., jenž podle informací listu L’Orient-Le Jour působil jako Fajádův právní zástupce. Deník se odvolává na Fajádova synovce a zároveň tamního právního zástupce Kamala Mohsena al-Hafa.
„Skupinu zmizelých Čechů jsme dobře znali. Byl mezi nimi i Alího advokát, který už byl v Libanonu čtyřikrát či pětkrát a s nímž jsme se tu setkali. Byli s ním také dva čeští novináři, tlumočník a Alího bratr Saíb, který řídil auto. Obyčejně jsme je během jejich návštěvy doprovázeli,“ upřesnil. Vyloučil rovněž, že v únosu Čechů je angažováno hnutí Hizballáh.“S Hizballáhem to nemá žádnou souvislost,“ uvedl pro L’Orient-Le Jour.
Advokát Vladimír Řičica, jehož kancelář Alího Fajáda zastupuje, v prohlášení uvedl, že jeho klient je celou záležitostí šokován a „zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou“. V České republice prý Fajád neusiluje o nic víc než o spravedlivý proces.
Řičica také uvedl, že unesený právník navštívil Libanon opakovaně. Zajišťoval prý podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro Fajádovu obhajobu.