Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vondra: Amatérismus. Češi poslali do léčky pět trumberů, aby je vyměnili za dva agenty Hizballáhu

Česko

  20:43
PRAHA - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve čtvrtek rozhodl o propuštění Alího Fajáda a Chalída El Marábího z vazby namísto vydání obou vězňů do USA. Ministr obrany Martin Stropnický připustil, že vězni byli vyměněni za pět českých občanů, kteří byli uneseni v Libanonu a na začátku týdne propuštěni. Velvyslanectví USA v reakci na čtvrteční události vydalo vyjádření, ve kterém kroky České republiky ostře odsuzuje. Co si myslí o postoji Američanů i o samotném propuštění dvojice vězňů řekl serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra. foto: ČTK

Lidovky.cz: Vydaly už Spojené státy někdy dříve vůči České republice podobně silné diplomatické vyjádření?
Nepamatuji si. Myslím, že za moderních dějin po sametové revoluci určitě ne.

Lidovky.cz: V americkém vyjádření zazněly výrazy jako „jsme šokováni“, „neexistuje žádné ospravedlnění“ nebo „spolupráce vážně utrpí“. Nakolik nás mají znepokojovat?
Použité výrazy jsou opravdu vážné. Nezaobírejme se ale tím, co Američani řekli. Co je daleko závážnější, je naprosto tragické selhání českých zpravodajských služeb.

Kdo je Fajád a z čeho byl viněn?

Alí Fajád je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Celý příběh včetně dokumentů naleznete zde.

Lidovky.cz: Proč k selhání došlo?Amatérismus. Zlikvidovali generála Páleníka a další a toto je výsledek. Amatéři, kteří u zpravodajských služeb zůstali, měli tady zavřené dva agenty Hizballáhu a poslali do léčky pět trumberů, aby je tam zajali a nakonec úspěšně vyměnili pět za dva. To je skutečně bezprecedentní selhání, které je přímým důsledkem destabilizace zpravodajských služeb. Za generála Páleníka se to nemohlo stát ani náhodou.

Trasa letu letadla, které zřejmě převáží Alího Fajáda.
Češi ve čtvrtek odletěli vládním speciálem zpět do Česka, ten okolo 16.20...

Lidovky.cz: Jak by podle vás mělo Česko na vyjádření velvyslanectví USA reagovat?
To rozhodne vláda. Pro mě je to nicméně na okamžitou rezignaci pana ministra spravedlnosti Pelikána i všech u zpravodajských služeb. Takovou ostudu české zpravodajské služby za celých pětadvacet let neměly.

Fajád má pro USA cenu zlata. Má objasnit, jak Ukrajina a Rusko obchodují se zbraněmi

Lidovky.cz: Může propuštění Fajáda a El Marábího ohrozit vztahy České republiky a Spojených států dlouhodobě?
Češi se z tohoto budou podle mě lízat dlouho. Mimochodem si jistě všichni dobře pamatujeme, že zcela bezprecedentně Američané před několika měsíci vydali jednu osobu do České republiky k trestnímu stíhání. (Vondra myslí Kevina Dahlgrena obviněného ze čtyřnásobné vraždy v Brně - pozn. red.) Jednalo se o historicky první vydání svého druhu. Amatérská česká odpověď, která teď přišla, je neuvěřitelná. Zásadním způsobem poškozuje naše vztahy s celým Západem.

Alexandr Vondra:

 • 1990-92 - zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla
 • 1992-97 - první náměstek ministra zahraničních věcí
 • 1997-2001 - český velvyslanec v USA
 • 2001-2002 - zmocněnec české vlády pro přípravu summitu NATO v Praze
 • 2004 - odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S. v Praze
 • 2004 - 2006 jednatel a konzultant mezinárodní firmy Dutko Worldwide, přednášející o euro-amerických vztazích na New York University (NYU) v Praze, prezident České euroatlantické rady
 • 2006 - 2007 ministr zahraničních věcí ČR v první Topolánkově vládě
 • 2007 - 2009 místopředseda vlády pro evropské záležitosti v druhé Topolánkově vládě (v této funkci měl na starosti předsednictví České republiky v EU 2009)
 • 2010 - 2012 ministr obrany ve vládě Petra Nečase
 • 2006 - 2012 senátor za ODS za Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko
 • 2010 - 2012 místopředseda ODS
 • 2012 - současnost člen rady (Council) Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) v Bruselu
 • čestný prezident České euroatlantické rady, člen rady Česko-německého diskusního fóra, člen programové rady Fóra 2000

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...