„Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že můžou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ kritizují Američané.
Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová pro Lidovky.cz uvedla, že oficiální stanovisko Česka a reakci na prohlášení amerického velvyslanectví zveřejní premiér Bohuslav Sobotka, který je v současnosti na dárcovské konferenci na podporu syrských uprchlíků v Londýně. Dál se k tématu odmítla vyjádřit.
Sobotka: Naši partneři by rozhodnutí měli respektovat
Premiér kritiku odmítl. Ministr Pelikán podle něj postupoval v souladu s českými zákony. Partneři České republiky by to měli respektovat, uvedl premiér. Naopak předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že vláda v této věci v rámci boje proti terorismu evidentně selhala. „Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně,“ uvedl.
Při dárcovské konference pro Sýrii v Londýně Sobotka novinářům řekl, že únos pěti Čechů v Libanonu je třeba důkladně vyšetřit. Je podle něj důležité zjistit, proč tam pětice vůbec jela a proč právě v takovém složení. Zprávy o výměně Fajáda za unesené Čechy nekomentoval. Řekl jen, že jeho vláda není vydíratelná.
„Reakce americké strany se dala očekávat. Dále to nebudu komentovat. Dodám jen, že pan prezident byl o průběhu případu průběžné informován ministrem zahraničních věcí. Spojené státy jsou naši spojenci a i v takovém spojeneckém svazku se občas objeví nějaký ten mráček. Že by měly být ale poškozeny českoamerické vztahy, to si nemyslím,“ řerl serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Fajád je podle serveru Tíseň.tv už na cestě do Libanonu. Malý letoun podle serveru před 18. hodinou opustil runway letiště Václava Havla v Praze. Převoz byl pod dohledem policejních specialistů. Letadlo přiletělo do Prahy z Bělehradu, pokračuje do Bejrútu a vrací se zpět do Bělehradu, tvrdí Tíseň.tv.
Letadlo s Ali Fajádem na palubě před 18. hodinou opustilo runway letiště Václava Havla a v Praze. Převoz byl pod...
Zveřejnil(a) Tíseň.tv dne 4. únor 2016
Podle serveru flightradar24.com opravdu z Prahy vyletěla Cessna 560XL Citation Excel. Okolo 19.20 překročila hranice mezi Rumunskem a Bulharskem směrem na Libanon. Ve 21.20 Cessna přistála v Bejrútu. Fajádův právník Vladimír Řečica řekl v České televizi, že si myslí, že už jeho klient odletěl, oficální informace však nemá.
Pelikán (ANO) se rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. Na mimořádné tiskové konferenci dnes odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda z české vazby souvisí s propuštěním pěti Čechů zadržovaných od léta v Libanonu.
Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Libanonce s ukrajinským pasem Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny, který má rovněž libanonské občanství. Muži chtěli podle Spojených států prodat kokain a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.
„Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl Pelikán. V USA by mužům hrozilo až doživotí.
Pelikán se rozhodoval i na základě zpravodajských informací
„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.
Ministrovo rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných. Extradicí Jabera se teprve bude zabývat.
Na Jabera a Marabího, kteří se podle vlastních slov znají téměř 30 let, nasadily Spojené státy agenty v roce 2012. Jaber se před českými soudy prezentoval jako exporadce prezidenta Pobřeží slonoviny, dřív prý měl diplomatický pas. Fajád, manažer z ukrajinské zbrojařské firmy, argumentoval i tím, že pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu. Vypověděl, že ho právě Jaber kontaktoval telefonicky a představil se jako prezidentský poradce. ̈
Poté prý za ním přijel do Kyjeva a řekl mu, že má vazbu na podnikatele, kteří nakupují zbrojní systémy pro několik států. Kam má dodávka směřovat, údajně nekonkretizoval, a Fajád podle svého tvrzení později z jednání vycouval. S muži nicméně absolvoval schůzky - tu poslední v pražském hotelu, kde trojici v dubnu 2014 zadržela policie. Od té doby byli Fajád, Marabí i Jaber v české vazbě.
Ministr spravedlnosti mluvil se Schapirem
Ministr Pelikán prý o svém rozhodnutí krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl k tomu stručně. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích.
Podle libanonského deníku An-Nahár pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Češi prý pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, napsal list.
Diplomatické střety mezi ČR a USA:
|