Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pro volné pobíhání psů nemáme dostatek lokalit, brání se pražské městské části

Česko

  14:00
PRAHA - V Praze začne od listopadu platit vyhláška, podle které majitelé psů již nevyvenčí svého mazlíčka bez vodítka. Proti nařízení se staví pejskaři, ale i některé pražské městské části. Ty mají do konce srpna rozhodnout o výjimkách, kde budou psi moci běhat volně, i o místech, v nichž bude platit naprostý zákaz psů a která doplní dosavadní zákaz psů na dětských hřištích.

Pražské městské části mají psí vyhlášku připomínkovat do konce srpna. foto: Michaela Rozšafná

Podle Markéty Adámkové z odboru dopravy a ochrany prostředí MČ Praha 14 postrádá navrhovaná vyhláška smysl bez vymezení dostatečně velkých ploch v docházkové vzdálenosti od přilehlé zástavby. „V případě určení menších ploch dojde ke kumulaci většího množství psů, což přináší riziko střetů a zranění zvířat. Bez dostatečného pohybu zvířat lze předpokládat zvýšenou agresivitu psů,“ říká Adámková. Podle jejích slov má vyhláška opodstatnění pouze v místech s velkou koncentrací lidí, a navíc neřeší problematiku úklidu po psech.

Kvůli nedostatku vhodných ploch k volnému pobíhání psů navrhnou na čtrnáctce k dodatku vyhlášky pouze území, na kterých bude povinnost upoutat psa na vodítku a kde bude platit úplný zákaz vstupu psů. „Na vodítku budou muset být při pohybu na chodnících, u vstupů do škol, školek, obchodních center a zdravotních zařízení, u dětských hřišť, v parcích, na hrázích a březích rybníků. Úplný zákaz vstupu psů se bude týkat dětských hřišť, pískovišť, sportovišť, hřišť pro seniory a teenagery, květinových záhonů a cyklostezek,“ sděluje Adámková. Na zbývajícím území městské části by měl být podle jejích slov povolen volný pohyb psů.

Pes pouze na vodítku je šikana. Řešením jsou volné parky, míní psí psycholog

Nesouhlas s vyhláškou kvůli nedostatku vhodných míst pro volný pohyb psů vyjádřila také Praha 11. „Městská část má naprostý nedostatek vhodných lokalit, které by svou rozlohou, dostupností a četností odpovídaly potřebám široké veřejnosti jako plochy pro volný pohyb psů,“ říká mluvčí Miroslav Dvořák s tím, že nepovažují za vhodné umisťovat volné plochy pro pobíhání psů ani do vnitrobloků panelové zástavby. „Hrají si zde děti, jsou tu umístěna i dětská a sportovní hřiště. Příznivá situace není ani v okrajových lokalitách Jižního Města - nezastavěné pozemky jsou buď zahrnuty do honitby, nebo jde o parcely soukromých vlastníků či pozemky firem.

PETICE V PRAZE 4

  • Strana svobodných občanů z Prahy 4 vyhlásila v polovině srpna v reakci na chystanou vyhlášku petici za volný pohyb psů na celém území městské části
  • „S povinným vodítkem pro všechny psy na většině území města zásadně nesouhlasíme,“ stojí v dopise adresovaném starostovi městské části
  • Celé jeho znění stojí ZDE

Podle radního pro životní prostředí a dopravu MČ Praha 9 Tomáše Holečka je nedostatkem vyhlášky nepřesná definice vodítka. „Podle dosavadního znění může být vodítkem i stometrová šňůra nebo nedejbože vlasec či elektronický obojek. V těchto případech je vyhláška prakticky k ničemu,“ říká Holeček. Potřeba definovat na pravou míru je podle něj také území lesů HLMP. „Za Prahu 9 mohu sdělit jen to, že plánujemes stavět další psí hřiště pro volný pohyb psů, a to v blízkosti velkých bytových komplexů, například při parku Zahrádky,“ uvádí Holeček.

Návrh na vymezení deseti ploch, ve kterých budou i po platnosti vyhlášky psi volně pobíhat, již na pražský magistrát podala Praha 13 i Praha 6. „Vytvoření jasných a srozumitelných pravidel v podobě nové vyhlášky vnímáme jako žádoucí, nesmí však dojít ke zbytečnému omezení jak chovatelů psů, tak ‚nepejskařů‘, a už vůbec nesmí být upozaděna práva a přirozené potřeby zvířat, protože ta jsou na lidském jednání přímo závislá,“ říká mluvčí Prahy 6 Edita Valentová.

Nová vyhláška má od listopadu zamezit volnému pobíhání psů po Praze.

Na Praze 8 se psi mohou volně pohybovat na dvaatřiceti místech, na rozšíření seznamu dále městská část pracuje. 

Volné psí lokality navrhli i na Praze 2, na konci srpna je zde projedná městská rada. „Jsem si vědoma toho, že se vychovaní psi potřebují vyběhat, stejně jako toho, že si lidé chtějí v parcích odpočinout a nebýt obtěžováni psy nevychovanými. V tomto duchu komunikujeme s občany a jejich připomínky k vyhlášce hodláme reflektovat v nejvyšší možné míře,“ říká starostka Jana Černochová.

DISKUSE S OBYVATELI

  • K připomínkování vyhlášky o zákazu volného pobíhání psů vyzvaly pražské městské části vlastní obyvatele
  • Obyvatelé Prahy 3 se prostřednictvím ankety vyjádřili už v loňském roce. Návrh, který nyní městská část vypracovala k dodatku vyhlášky, vychází z jejich připomínek.
  • S občany spolupracuje i Praha 15. „Počítáme se zapojením obou skupin našich občanů, jak pejskařů, tak těch, kteří pejska nemají,“ říká starosta městské části Milan Wenzl.
  • „Bude-li vyhláška nařizovat pohyb psů na vodítku na území celého města vyjma vymezených ploch, budeme požadovat úzkou součinnost s městskou policií,“ upozorňuje starosta Prahy 18 Ivan Kabický.
  • Do diskuse k psí vyhlášce se mají zapojit obyvatelé Prahy 4, vytipované prostory mohou posílat na úřad městské části. 
  • Podněty a návrhy mají posílat také lidé ze sedmičky. „Pro připomínky veřejnosti jsme na Praze 7 zřídili také speciální e-mailovou adresu psivyhlaska@p7.mpnet.cz,“ sděluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.
  • Diskusi s obyvateli neplánuje Praha 1, podle mluvčí Veroniky Blažkové to není potřeba kvůli omezeným prostorám k volnému pohybu psů. Vycházet zde budou i nadále z platné vyhlášky z roku 2001 o ochraně veřejné zeleně.