Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Problémové Zařízení služeb vedl sedm měsíců. K platu získal prémii 150 tisíc

Česko

  5:45
PRAHA - Po sedmi měsících na postu šéfa Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra zkolaboval. Karel Silovský prý pracoval až 15 hodin denně, aby problémové zařízení stabilizoval. Nakonec místo opustil a k platu téměř půl milionu získal ještě 150 tisíc navrch. Neodešel ale úplně, přesunul se jen na neméně lehkou pozici náměstka. A odměna 50 tisíc přišla vzápětí.

Temparano lázně foto: Lidové noviny

  • Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra je servisní organizací. 
  • Spravuje miliardový majetek, autodopravu, rekreační zařízení a stará se také o catering.

Karel Silovský usedl do křesla šéfa kritizovaného Zařízení služeb loni v červnu. O sedm měsíců později ale pozici opustil s těmito slovy: „K tomuto kroku mě vedou čistě osobní důvody. Pracoval jsem 15 hodin denně, a to včetně víkendů, a chci si trochu vydechnout a alespoň občas vidět svou rodinu,“ vysvětloval letos v lednu svůj odchod z funkce.

Nevýhodná smlouva z Langerovy éry

Silovský přišel do Zařízení služeb ze soukromého sektoru a jeho úkolem bylo napravit silně pošramocenou pověst organizace ministerstva vnitra. Palčivá je zejména situace kolem lázeňských domů. Exministr Ivan Langer v roce 2008 uzavřel nevýhodnou smlouvu o jejich pronájmu se slovenskou společností Temparano. Dohoda za 23,7 milionu korun ročně byla už od počátku terčem kritiky.

Ivan Langer.

Vlekoucí se problém, se kterým se pral každý z Langerových nástupců, dostal na starosti právě Silovský. A podle ministerstva vnitra si zřejmě vedl dobře. K sedmiměsíčnímu platu 487 907 korun získal navrch ještě prémii 150 tisíc korun.

„Za plnění mimořádných úkolů, zejména za řešení situace v oblasti lázeňských domů, za plnění mimořádných úkolů spojených s řešením situace lázeňských domů a dalších dlouhodobých problémů v činnosti Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra,“ zní zdůvodnění odměny v oficiálním dokumentu, který server Lidovky.cz získal podle informačního zákona.

K 15. lednu tohoto roku pak podal Silovský kvůli pracovnímu přetížení rezignaci. Práce prý bylo hodně. Neodešel ale úplně, jen se přesunul na pozici náměstka pro provoz a správu majetku nového ředitele Ladislava Máci. Zastává tak podobně náročnou práci jako předtím na postu ředitele. 

Dá se tak alespoň usuzovat ze zdůvodnění padesátitisícové odměny za první tři měsíce letošního roku. „Za mimořádný a nadstandardní výkon funkce bez ohledu na práci přesčas při řešení problémů vzniklých převzetím a znovu uvedením do provozu lázeňských domů a při jejich obsazování klienty,“ stojí dále v dokumentu.

Problémové Zařízení služeb

  • Server Lidovky.cz v minulosti také informoval o kritické situaci v autodílnách. Zařízení služeb totiž nestihlo vysoutěžit dodavatele náhradních dílů a automobily musely na opravy do komerčních servisů. VÍCE čtěte ZDE.
  • V minulosti si také od Zařízení služeb pronajímala areál Eden Herlíkovice soukromá firma, která ale za pronájem neplatila. Přesto jí organizace nechala vydělávat ještě víc než půl roku. VÍCE čtěte ZDE.
  • Z roku 2008 se také táhne kauza Dočista, tedy zajištění prádelny pro policejní uniformy.
  • Na konci loňského roku také server Lidovky.cz popsal, jak ministerstvo pojišťuje na poslední chvíli majetek v hodnotě tří miliard, a to za podivných okolností. VÍCE čtěte ZDE.

Za Silovského éry se podle ministerstva vnitra podařilo stabilizovat vedení, zvýšit naplněnost ubytovacích kapacit a vytipovat nepotřebný majetek. „V období, kdy pan Karel Silovský zastával funkci ředitele, byly vytvořeny podmínky pro uvedení lázeňských domů do provozu. Jednalo se především o odstranění závad, provedení revizí technických zařízení, uzavření smluv na poskytování služeb apod.,“ vzkázala mluvčí Petra Kučerová.

Chovanec byl „hrubě nespokojen“

Ministr vnitra Milan Chovanec ještě minulý rok tvrdil, že s fungováním Zařízení služeb je „hrubě nespokojen“. „Je to příspěvková organizace, která má sloužit policii a já jsem s výsledky hrubě nespokojen. Nový management má stav řešit. Oni ustrnuli v době před 15, možná před 25 lety,“ řekl Chovanec v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Silovský proto ve funkci vystřídal krizového manažera Michala Kříže, který odešel po třech týdnech šéfování. Problémová smlouva s Temparanem se navíc dostala i před soud. Obžalobě čelí bývalý šéf Zařízení služeb Roman Fiedler, který za zády tehdejšího ministra Peciny smlouvu z Langerovy éry vypověděl. Ihned kvůli tomu přišel o místo a rezort na něj podal trestní oznámení. 

Státu nyní hrozí sankce až 100 milionů korun, a to právě kvůli smluvním sankcím. Fidler se ale hájil tím, že zrušením nevýhodného nájmu se snažil ušetřit stovky milionů korun. Hrozí mu až osm let vězení (VÍCE čtěte ZDE).

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.