Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Problémovým britským dětem odeberou DNA

Česko

LONDÝN/PRAHA Děti, které mají už v předškolním a školním věku problémy s chováním a takzvaně vyrůstají pro kriminál, by měly v budoucnu preventivně odevzdávat policii vzorek své DNA. S tímto kontroverzním návrhem přišel vysoký policejní důstojník Scotland Yardu Gary Pugh. Pokud by se podle něj děti už jako dospělí dopustily zločinu, policie by měla při pátrání po pachatelích mnohem snazší práci.

„Takové opatření by vyšetřovatelům ušetřilo čas i miliardy eur, vynaložených na složité vyšetřování,“ uvedl Pugh. Návrh vysokého policejního důstojníka okamžitě vyvolal vlnu odporu jak mezi rodiči a učiteli, tak mezi psychology. V britských médiích se ozývají obavy z vytváření policejního státu a cejchování lidí už ve školkách. Mluvčí Scotland Yardu proto následně označila vyjádření Garyho Pugha za jeho ryze osobní názor.

Pughův návrh ale zároveň rozpoutal širokou diskusi právě o prevenci proti zločinu už mezi dětmi. Studie organizace „Institut for Public Policy Research“ totiž došla k závěru, že sklony ke kriminalitě se projevují už u dětí ve věku mezi pěti a dvanácti lety. A důkladná psychologická a sociologická analýza je schopna tento sklon rozeznat. Institut proto mimo jiné navrhuje, aby stát nenechával odpovědnost jen na rodičích, ale investoval do speciální terapie, určené právě problémovým dětem.

DNA dávají i nevinní Britská vláda chce údajně v příštích třech letech vynaložit až 277 milionů eur na to, aby odborníci v 50 vybraných lokalitách vytypovali 1000 dětí, možných budoucích kriminálníků, a pokusili se s nimi pracovat. „My víme, že nejlepším lékem na kriminalitu je prevence,“ řekl listu The Guardian Beverley Hughes, britský ministr pro děti a mládež.

I když návrh na odebírání DNA problémovým dětem zatím vláda oficiálně nepodpořila, někteří odborníci varují před tím, že se tak v budoucnu může stát. Velká Británie má totiž už dnes největší genetickou databanku v Evropě, v níž je uloženo 4,5 milionu vzorků DNA.

Britská policie je oprávněna odebírat vzorky DNA i při relativně nízkém stupni podezření. Pokud se později prokáže, že se podezřelý člověk ničeho nedopustil, vzorek stejně zůstane uložen v policejní databance.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...