Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Proč pálí čili papričky

Česko

MIAMI Na otázku, proč čili papričky tak strašně pálí, existuje jednoduchá odpověď: brání se houbové infekci semen.

Navzdory tomu, že člověk si čili papričky oblíbil, zůstávala jejich pálivost evoluční hádankou. Rostliny vytvářejí plody se záměrem přilákat různé druhy živočichů, kteří by plody pozřeli a jejich semena rozšiřovali na co největším území. Silná pálivost papriček, kterým se mnoho živočichů vyhýbá, proto nedávala smysl.

Na kloub pálivé hádance přišel profesor Douglas Levey z University of Florida, který spolu s kolegy z dalších univerzit studoval divoké papričky v Bolívii. Zjistil, že pálivá složka čili papriček - sloučenina capsaicin - brání plísni způsobené houbou rodu Fusarium. Ta se do papriček dostane kvůli drobným poraněním, která způsobuje hmyz a znehodnotí jejich semena ještě předtím, než je nějaký živočich může pozřít. Vysoký obsah capsaicinu tomu podle článku, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences, spolehlivě zabrání.

A jak je to s roznášením semen? Ukázalo se, že papričkám s vysokým obsahem capsaicinu se vyhýbají například lišky a mývalové. Ptáci, kteří nemají ty správné receptory pro pálivé chutě, si na nich ovšem pochutnávají.

Převzato z ČRo Leonardo www.rozhlas.cz/leonardo

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...