Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč platí otec za přítomnost u porodu? Jde o dobrý byznys

Česko

  19:30
PRAHA - Chcete jít k porodu? Zaplaťte. Většina porodnic vybírá peníze za přítomnost otce nebo jiné blízké osoby rodičky na sále. To se ale lidem přestává líbit, vznikla proto petice a chystá se i žaloba.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Až tisíc korun si musí připravit nastávající otec, který chce svou partnerku podpořit přímo na porodním sále.

ČTĚTE TAKÉ:

"V Plzni se platí 500 korun. Nabízeli mi nějaké věci na převlečení, nepotřeboval jsem to. Nic jsem nečerpal, nedostal, ani o mě personál nemusel nijak speciálně pečovat. Zaplatil jsem to jenom za vstup," podivoval se Vladimír, kterému se před třemi týdny narodil syn Matěj.

Kvůli vybírání poplatků chce Petra Langová z Ústí nad Labem podat hromadnou žalobu na Krajskou zdravotní, v jejíž ústecké porodnici zjara rodila.

Langová navíc sepsala petici. "My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby se nesmyslně vysoké poplatky za pobyt otce u porodu adekvátně snížily, a to na výši nutných nákladů, které vznikají nemocnicím," píše v petici Byznys na porodech, kterou zveřejnila před několika dny na internetu.

INFOGRAFIKA: Peticí proti porodnímu byznysu

Jak vysoké "vstupné" si porodnice naúčtují, si určují sami jejich ředitelé. Výběr peněz za tuto službu nenařizuje ani nezakazuje žádný předpis. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se vybírání sice nelíbí, zakázat to porodnicím však nemůže.

Ředitelé porodnic omlouvají výběr peněz tím, že se jim přítomností otce na sále zvyšují náklady. Půjčují návleky na obuv nebo pláště přes oblečení. Ty pak musí prát. "Musíme celý provoz úplně předělat, je to zátěž pro personál jak lékařský, tak sesterský. Z poplatků jde část pro personál, který se musí o partnera starat," vysvětlil ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl.

Většina zařízení vybírá kolem pěti set korun, někde je to však i tisícikoruna. Třeba Nemocnice Kadaň však na otcích požaduje jen padesátikorunový poplatek za půjčení pláště. Pokud ho nechce, na sál může jít zadarmo.

"Otec může přijít na sál bez jakéhokoliv kurzu nebo školení. Není za co vybírat poplatek. Neposilujeme kvůli tomu sestry na sále, aby se jedna věnovala tatínkovi. Účast blízké osoby na sále je součástí celého porodu," řekl ředitel nemocnice Josef Mašek. Některé porodnice umožňují otcům vstup na sál i v případě císařského řezu. Zaplatí za to několik tisíc korun.

Právníci lidem radí, aby poplatek porodnici zaplatili, následně však podali žalobu na zařízení pro bezdůvodné obohacení nebo pro porušování lidských práv.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...