Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč platí otec za přítomnost u porodu? Jde o dobrý byznys

Česko

  19:30
PRAHA - Chcete jít k porodu? Zaplaťte. Většina porodnic vybírá peníze za přítomnost otce nebo jiné blízké osoby rodičky na sále. To se ale lidem přestává líbit, vznikla proto petice a chystá se i žaloba.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Až tisíc korun si musí připravit nastávající otec, který chce svou partnerku podpořit přímo na porodním sále.

ČTĚTE TAKÉ:

"V Plzni se platí 500 korun. Nabízeli mi nějaké věci na převlečení, nepotřeboval jsem to. Nic jsem nečerpal, nedostal, ani o mě personál nemusel nijak speciálně pečovat. Zaplatil jsem to jenom za vstup," podivoval se Vladimír, kterému se před třemi týdny narodil syn Matěj.

Kvůli vybírání poplatků chce Petra Langová z Ústí nad Labem podat hromadnou žalobu na Krajskou zdravotní, v jejíž ústecké porodnici zjara rodila.

Langová navíc sepsala petici. "My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby se nesmyslně vysoké poplatky za pobyt otce u porodu adekvátně snížily, a to na výši nutných nákladů, které vznikají nemocnicím," píše v petici Byznys na porodech, kterou zveřejnila před několika dny na internetu.

INFOGRAFIKA: Peticí proti porodnímu byznysu

Jak vysoké "vstupné" si porodnice naúčtují, si určují sami jejich ředitelé. Výběr peněz za tuto službu nenařizuje ani nezakazuje žádný předpis. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se vybírání sice nelíbí, zakázat to porodnicím však nemůže.

Ředitelé porodnic omlouvají výběr peněz tím, že se jim přítomností otce na sále zvyšují náklady. Půjčují návleky na obuv nebo pláště přes oblečení. Ty pak musí prát. "Musíme celý provoz úplně předělat, je to zátěž pro personál jak lékařský, tak sesterský. Z poplatků jde část pro personál, který se musí o partnera starat," vysvětlil ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl.

Většina zařízení vybírá kolem pěti set korun, někde je to však i tisícikoruna. Třeba Nemocnice Kadaň však na otcích požaduje jen padesátikorunový poplatek za půjčení pláště. Pokud ho nechce, na sál může jít zadarmo.

"Otec může přijít na sál bez jakéhokoliv kurzu nebo školení. Není za co vybírat poplatek. Neposilujeme kvůli tomu sestry na sále, aby se jedna věnovala tatínkovi. Účast blízké osoby na sále je součástí celého porodu," řekl ředitel nemocnice Josef Mašek. Některé porodnice umožňují otcům vstup na sál i v případě císařského řezu. Zaplatí za to několik tisíc korun.

Právníci lidem radí, aby poplatek porodnici zaplatili, následně však podali žalobu na zařízení pro bezdůvodné obohacení nebo pro porušování lidských práv.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat