Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč platí otec za přítomnost u porodu? Jde o dobrý byznys

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Chcete jít k porodu? Zaplaťte. Většina porodnic vybírá peníze za přítomnost otce nebo jiné blízké osoby rodičky na sále. To se ale lidem přestává líbit, vznikla proto petice a chystá se i žaloba.

Až tisíc korun si musí připravit nastávající otec, který chce svou partnerku podpořit přímo na porodním sále.

ČTĚTE TAKÉ:

"V Plzni se platí 500 korun. Nabízeli mi nějaké věci na převlečení, nepotřeboval jsem to. Nic jsem nečerpal, nedostal, ani o mě personál nemusel nijak speciálně pečovat. Zaplatil jsem to jenom za vstup," podivoval se Vladimír, kterému se před třemi týdny narodil syn Matěj.

Kvůli vybírání poplatků chce Petra Langová z Ústí nad Labem podat hromadnou žalobu na Krajskou zdravotní, v jejíž ústecké porodnici zjara rodila.

Langová navíc sepsala petici. "My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby se nesmyslně vysoké poplatky za pobyt otce u porodu adekvátně snížily, a to na výši nutných nákladů, které vznikají nemocnicím," píše v petici Byznys na porodech, kterou zveřejnila před několika dny na internetu.

INFOGRAFIKA: Peticí proti porodnímu byznysu

Jak vysoké "vstupné" si porodnice naúčtují, si určují sami jejich ředitelé. Výběr peněz za tuto službu nenařizuje ani nezakazuje žádný předpis. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) se vybírání sice nelíbí, zakázat to porodnicím však nemůže.

Ředitelé porodnic omlouvají výběr peněz tím, že se jim přítomností otce na sále zvyšují náklady. Půjčují návleky na obuv nebo pláště přes oblečení. Ty pak musí prát. "Musíme celý provoz úplně předělat, je to zátěž pro personál jak lékařský, tak sesterský. Z poplatků jde část pro personál, který se musí o partnera starat," vysvětlil ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl.

Většina zařízení vybírá kolem pěti set korun, někde je to však i tisícikoruna. Třeba Nemocnice Kadaň však na otcích požaduje jen padesátikorunový poplatek za půjčení pláště. Pokud ho nechce, na sál může jít zadarmo.

"Otec může přijít na sál bez jakéhokoliv kurzu nebo školení. Není za co vybírat poplatek. Neposilujeme kvůli tomu sestry na sále, aby se jedna věnovala tatínkovi. Účast blízké osoby na sále je součástí celého porodu," řekl ředitel nemocnice Josef Mašek. Některé porodnice umožňují otcům vstup na sál i v případě císařského řezu. Zaplatí za to několik tisíc korun.

Právníci lidem radí, aby poplatek porodnici zaplatili, následně však podali žalobu na zařízení pro bezdůvodné obohacení nebo pro porušování lidských práv.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Prodej chalupy v obci Opalice
Prodej chalupy v obci Opalice

Kamenný Újezd - Opalice, okres České Budějovice
2 650 000 Kč