Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se má dítě vrátit k otci do Kanady? Cítí se tam doma, rozhodl český soud

Česko

  12:00
PRAHA - Odvlečená holčička je doma v Kanadě. Tak odůvodnil český soud rozhodnutí, proč se „unesené“ dítě, které z Kanady odvezla matka Marcela Zábranská, musí vrátit zpět k otci.

Quebec. Ulice svatého Ludvíka. foto: Reprofoto

Marcela Zábranská odvezla na začátku března dvouletou dceru od otce Alexandra Galipeaua žijícího v kanadském Quebecu. Podle nepravomocného rozsudku Městského soudu v Brně by dceru měla vrátit.

„Soud rozhoduje výlučně o tom, zda bude dítě do místa obvyklého bydliště navráceno či nikoliv. Nerozhoduje o péči, výživě dítěte ani o styku rodičů s dítětem,“ píše se v rozsudku z 23. dubna, který má server Lidovky.cz k dispozici. Proti verdiktu se matka odvolala, dcera zůstává s ní.

Policie hledá Češku. V Kanadě je podezřelá z únosu malé dcery

Soud se při rozhodování řídil Haagskou úmluvou, která přihlíží k tomu, kde je pro dítě „obvyklé bydliště“. „Pobyt nezletilé na území Kanady vykazoval s ohledem na jeho nepřetržité trvání od srpna 2012 do 9.3.2015 známky trvalosti a dostatečnou míru stálosti. Nezletilá si zcela nepochybně vytvořila k tomuto místu vztah domova,“ píše se v soudním rozhodnutí.

Matka sice tvrdila, že „obvyklý pobyt“ dcery byl vždy v České republice, neboť neměla nikdy v úmyslu žít s nezletilou trvale v Kanadě, soud ale její argument neuznal. Zábranské uškodilo, že v průběhu opatrovnického řízení před kanadským soudem přistoupila na dohody - nejdříve o společné péči, poté v roce 2013 o výlučné péči pro otce .

Takhle na Češku Marcelu Zábranskou (vpravo) upozorňovala kanadská policie. Vlevo je její dvouletá dcera Marie.

„O úpravě rodičovské zodpovědnosti k nezletilé a o obvyklém pobytu nezletilé na území Kanady v podstatě s navrhovatelem dohodla (byť se tak nemuselo stát výslovně),“ odůvodňuje rozsudek. Zábranská u brněnského soudu vypověděla, že s uzavřením dohody souhlasila kvůli značnému psychickému tlaku. Snažila se totiž zachránit partnerský vztah i rodinu.

Úředně stále nezvěstná

Holčička, o kterou se rodiče přetahují, je stále vedena na stránkách Interpolu jako nezvěstná. Přitom dítě i s matkou několik dní po vyhlášení pátrání zkontrolovala česká policie a obě byly podrobeny lékařské prohlídce. „Ač od nás dostala kanadská strana bezodkladně kompletní informaci o místě pobytu dívenky, tak na odstranění z databáze nemáme vliv,“ řekl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Nepravomocný rozsudek v případu Marcely Zábranské.

Nepravomocný rozsudek v případu Marcely Zábranské.

Odstranění z databáze může přijít, až když pošle podnět vyhlašující stát. „Vzhledem k tomu, že se dívenka nachází na území České republiky, lze předpokládat, že v pátrání zůstane do ukončení celého případu, tedy buď jejího případného návratu do Kanady, nebo do pravomocného rozhodnutí soudu o úpravě rodičovských práv,“ vysvětluje Schön.

Matce za útěk z dítětem nehrozí v Česku žádný postih. Česká republika na rozdíl od Kanady nepovažuje rodičovský únos za trestný čin. Pro server Lidovky.cz to řekl před časem ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán (více ZDE).

Matka může podle Kapitána u odvolacího řízení argumentovat několika způsoby. „Paní Zábranská může navrhnout nenavrácení dítěte, pokud by prokázala, že otec nevykonával právo péče, s přemístěním dítěte souhlasil nebo se s ním později smířil,“ tvrdí ředitel úřadu. „Argumentovat také může tím, že existuje vážné nebezpečí, že by návrat dítě vystavil fyzické či duševní újmě nebo je jinak dostal do nesnesitelné situace,“ podotýká Kapitán.

Autor:

Mohlo by vás zajímat