Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Táta jako most do života. Co dítěti přináší otec?

Magazín

  8:00
PRAHA - Třetí červnová neděle je vyhrazena otcům, kteří tento den slaví svůj svátek. Proč je oslavovat? Třeba proto, že své potomky vychovávají úplně jinak než matky. A pro děti je to velmi důležité. Život se totiž spíše podobá času strávenému s otcem, je namáhavý a plný překvapení. Psychologové říkají, že otec je pro dítě „mostem do společnosti“.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Že se mužský přístup k tomu, jak se postarat o dítě, dosti liší od toho ženského, došlo autorce tohoto článku záhy po příchodu z porodnice. Její muž se velmi brzy přestal strachovat, že by dceři mohl něco udělat. Možná ten strach dokonce ani nikdy neměl. Malé Doře dal možnost okusit věci jako létání vzduchem či cvičení na balonu. Holčička také zjistila, jaké to je, když jí někdo ucpe nos nebo na ni vychrlí tisíc slov za minutu a souběžně s tím jí hýbe rukama i nohama v rytmu písničky z rádia.

Jak to všechno snášela? Byla nadšená! Měla oči navrch hlavy a ani nemrkla, když okolo ní prosvištělo tohle otcovské tornádo. A k tomu vždycky nasadila ten svůj pohled: Á, blíží se otec, bude zábava. Autorku tak ani moc nepřekvapilo zjištění, že takhle se prý otcové chovají normálně a že je to vlastně dobře, protože tím své potomky připravují na život.

Kult mateřství

Středobodem pozornosti psychologů i sociologů byl pouze vztah matky a dítěte. Na rozdíl od otcovství se totiž mateřství vnímalo jako přirozené a instinktivní, jako plynulé pokračování období těhotenství. Na muže se naopak hledělo jako na někoho, kdo nemůže být tak dobrým pečovatelem jako žena, jednoduše proto, že k tomu není přírodou vybaven. 

Z představy, že vztah matky k dítěti je nenahraditelný, jedinečný a do velké míry ho řídí instinkty, vznikl ve 20. století kult mateřství a následně i známá teorie vazby (attachment) Johna Bowlbyho. Tento anglický psychoanalytik tvrdil, že je to právě a pouze matka, která zajišťuje optimální vývoj dítěte v normálního zdravého dospělého jedince.

Otec s dcerou

Pozdější výzkumy tuto tezi vyvrátily a dokázaly, že i otec je důležitý a to už v raných fázích života dítěte. Odborníci byli nuceni připustit, že pouto mezi dítětem a rodičem je výsledkem péče, nikoli prenatální vazby. I sám John Bowlby později uznal, že udělal chybu, když ze svých teorií otce zcela vyřadil (do jeho výzkumu nebyli otcové vůbec zařazeni). Odborná veřejnost se tudíž mohla pustit do nových a neprozkoumaných vod – do zkoumání otcovství.

Otec připravuje na společnost

Profesorka psychologie z Karlovy univerzity Lenka Šulová, žákyně a později i kolegyně známého dětského psychologa Zdeňka Matějčka, se otázkám raného vývoje a vazby dítěte s rodiči věnuje od roku 1985. Po revoluci začala jezdit do Francie a stala se členkou týmu Univerzity v Toulouse, který se na vztah matka–dítě a otec–dítě zaměřuje. 

Rozdíly jsou podle Lenky Šulové zjevné. Matka se snaží dítěti věnovat plnou, ničím nerušenou pozornost, s dítětem má vytvořenou společnou mluvu, ostatnímu světu jen těžko srozumitelnou. 

Máma těšitelka, táta vyzyvatel

Při kontaktu s otcem musí dítě vynaložit větší úsilí. Od něj dítě spíše uslyší například větu: „Řekni to pořádně, já ti vůbec nerozumím.“ Dítě větu musí opakovat tolikrát, dokud otec neporozumí a nevěnuje mu pozornost. „Otec tím vlastně dítě připravuje na náročnější formy komunikace s cizími osobami,“ poznamenává Šulová. To je důvod, proč si otcové v odborné komunitě vysloužili přirovnání, že jsou „mostem, který přivádí dítě do společnosti“.

S touto teorií přišla v roce 1975 psycholingvistka Jean Berko Glesonová z Bostonské univerzity, když zkoumala odlišnosti v komunikaci rodičů směrem k dítěti. „Naše výzkumy tuto teorii potvrdily. Máma je ráda, když dítě spí, nakrmí ho, když má hlad, konejší ho, zahřívá, mazlí, poskytuje mu zázemí. Ona je takový klidnící element,“ říká Šulová. Otce pak psycholožka nazývá vyzyvatelem, hybatelem, provokatérem. „Klidně dítě vzbudí, aby si s ním pohrál, nebo ho škrábe fousy.

 

Autor: