Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Portová píše Zemanovi: Měla tvoji kartonovou podobu, proč zmizela z kandidátky?

Česko

  13:44aktualizováno  16:26
PRAHA - Dita Portová, místopředsedkyně SPOZ, se v otevřeném dopise čestnému předsedovi strany, prezidentu Miloši Zemanovi ohradila proti změnám na kandidátních listinách Zemanovců. Portová byla z plzeňské kandidátky vyškrtnuta vedením strany poté, co se postavila za lobbistu Miroslava Šloufa, který chtěl v Praze proti vůli republikového předsednictva kandidovat z prvního místa.

Dita Portová. foto: Archiv Dity Portové

V dopise, který je adresován Miloši Zemanovi, čestnému předsedovi strany SPOZ, Portová například poukazuje na fakt, že někteří lidé blízcí Zemanovi, se z kandidátek posunuli na horší místa, nebo z nich byli vymazáni úplně.

"Za co byl vygumován pan Vágner? Ano, je to ten člověk, který organizoval setkání se členy Agrární komory v rámci Tvé kampaně a se kterým jsi strávil příjemné chvíle s příkosickými zemědělci," ptá se Portová Zemana.

ČTĚTE TAKÉ

"Za co zmizela z plzeňské kandidátky doktorka Pavlíčková, která ve SPOZu pomáhá už čtvrtý rok? Tvojí kartonovou podobu měla, po čas prezidentské kampaně, statečně ve své ordinaci. Je to známá sportovní lékařka a vždy získávala nejvíce preferenčních hlasů," pokračuje Portová a v dopise vznáší domněnku, že záhadné "vygumování" jmen z krajské kandidátky má spojitost se snahou "očištění SPOZ od lidí spojených s Miroslavem Šloufem."

Mirka Šloufa nikdy neviděli

Zemanovci na Plzeňsku nesouhlasí se zásahy vedení do kandidátky

Krajská organizace SPOZ se staví proti zásahům vedení strany do krajské kandidátky pro předčasné parlamentní volby. Někteří členové SPOZ říkají, že vyškrtáním schválených kandidátů a dosazením jiných lidí vedení strany porušilo demokratické principy, a jsou rozhodnuti ukončit ve SPOZ členství. Kvůli tomu pravděpodobně zanikne i jedna místní organizace strany na Plzeňsku.

Odsunutí Portové z prvního místa kandidátky je podle ní trestem za její poděkování Miroslavu Šloufovi. Zároveň v dopise Zemana upozorňuje na to, že většina z vyškrtnutých Šloufa osobně nezná. "Ani jeden z těch 14 vyškrtnutých lidí nemá s Mirkem Šloufem nic společného. Většina z nich ho nikdy v životě ani neviděla. Proč 'čistíme' SPOZ od těchto lidí? Proč ho čistíme způsobem zcela nedemokratickým?" píše Portová. 

Kromě toho, že vyškrtnutí bylo podle Portové v rozporu se zněním stanov, ještě poškozuje stranu i v očích občanů. "Přicházíme o důvěru lidí, kterým určitě nešlo o 'posty', většina z nich vůbec neměla šanci uspět a skončit v parlamentu. Oni jen věřili a chtěli pomáhat straně svého prezidenta. Rada moudrých je škrtla. Za co, pane Bože, za co?" uzavírá dopis Portová.

Přečtěte si celý kompletní dopis Dity Portové

Za co, pane Bože, za co?
 
Otevřený dopis Miloši Zemanovi, čestnému předsedovi SPOZ
 
 
Vážený Miloši,
 
tak jsem se stala vyvrhelem SPOZu. Od předsedy Zdeňka Štengla se přes media dozvídám, že „čistí“ SPOZ od lidí spojených s Mirkem Šloufem. SPOZ Ti, dle jeho slov, pomáhal zakládat člověk, kterého přirovnává k Rittigovi, Jurečkovi a dalším odesáckým kmotrům.

Dovolila jsem si Mirkovi Šloufovi poděkovat a byla jsem odsunuta na čtvrté místo kandidátky. Dovolila jsem si dbát na dodržování stanov, hájit práva našich členů a zmizela jsem z kandidátky úplně. Není mi to jedno, ale prioritně nejde o mou osobu. Chci se Tě, jako čestného předsedy, zeptat. 

Za co zmizela z plzeňské kandidátky doktorka Pavlíčková, která ve SPOZu pomáhá už čtvrtý rok? Tvojí kartonovou podobu měla, po čas prezidentské kampaně, statečně ve své ordinaci. Je to známá sportovní lékařka a vždy získávala nejvíce preferenčních hlasů.  Za co  byl vygumován pan Vágner?  Ano,  je to ten člověk, který organizoval setkání se členy Agrární komory v rámci Tvé kampaně a se kterým jsi strávil příjemné chvíle s příkosickými zemědělci. Za co byli škrtnuti učitelé, soc. pracovnice a vadí nám snad už i dělníci, Petr Král byl také vyškrtnut.

Rozum mi zůstává stát nad vyškrtnutím Andrey Brzobohaté, jednatelky občanského sdružení No foot, no stress, která je těžce invalidní. Před třemi lety přišla v boji s meningokokem o obě nohy. Od stehen dolů se pohybuje na průhledných plastových protézách. Chtěla kandidovat, protože nám věřila. Věřila, že nám jde i o lidi opravdu zkoušené osudem. Vnímá velmi citlivě, že se v důsledku předchozích vlád potkává stále častěji  s lidmi, kteří se zázračně uzdravují po rozhodnutí sociálních úřadů, odebírají se jim průkazky ZTP, nepřiznávají se jim příspěvky na péči, prostě katastrofa.  Byla vyškrtnuta, v rozporu se stanovami naší radou moudrých. Jde opravdu ještě o radu moudrých?

Nechci hodnotit kvalitu lidí, kteří byli dopsáni na naší kandidátku, jen vím, že v prezidentské kampani mi ani jeden z nich nepomáhal. Ti, kteří byli vyškrtnuti (mimochodem ti nejpracovitější), byli vyškrtnuti v rozporu se stanovami strany, v nichž Ty sám jsi osobně trval na demokratických principech.

Ani jeden z těch 14 vyškrtnutých lidí nemá s Mirkem Šloufem nic společného. Většina z nich ho nikdy v životě ani neviděla. Proč „čistíme“ SPOZ od těchto lidí? Proč ho čistíme způsobem zcela nedemokratickým?

Nevím, jestli po těchto událostech, ještě někoho dokáži přesvědčit, že na Hradě sedí prezident deseti miliónů. Jsi stále čestným předsedou strany, která  má v názvu kromě Tvého jména i slova o právech občanů.  Strany, kde se dnes pár lidí, žel bohu Tvých náhle nejbližších, Mynáře a Nejedlého, chová jako v eseróčku. Mlčení to nespraví. Přicházíme o důvěru lidí, kterým určitě nešlo o „ posty“, většina z nich vůbec neměla šanci uspět a skončit v parlamentu. Oni jen věřili a chtěli pomáhat straně svého prezidenta. Rada moudrých je škrtla. Za co, pane Bože, za co? 
 

Dita Portová
místopředsedkyně SPOZ

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...