19. listopadu 2013 18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní oddalují prodej domu na Václaváku. Kupec má vazby na Rittiga

Dům na Václavském náměstí 39 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům na Václavském náměstí 39 | foto: google.com

PRAHA Prodej většinového podílu v domu na pražském Václavském náměstí za více než 150 milionů bude muset Praze 1 odsouhlasit zastupitelstvo hlavního města. Rozhodla o tom v úterý rada hlavního města. Revokovala tak své červnové usnesení, sdělil radní Jan Vašíček. Kupcem má být spolumajitel domu, který ještě nedávno byl majetkově propojen s lobbistou Ivo Rittigem.

Prodej domu číslo 39 opakovaně kritizuje v Praze 1 opozice. Prodej domu je podle ní neekonomický a hodnota nemovitosti je mnohem vyšší.

Praha 1 vlastní sedm osmin domu, zbytek patří společnosti Václavské náměstí 39. Radnice o prodeji rozhodla v rámci scelování majetku v bytových domech, kdy se snaží kupovat podíly spolumajitelů nebo naopak odprodat svůj podíl. Důvodem je prý neefektivní správa nemovitostí.

Předkupní právo má spolumajitel

Prodej domu zastupitelstvo schválilo v září. Objekt nabídlo nájemníkům za 153 milionů korun. Na nemovitost má ale podle zákona předkupní právo spolumajitel, tedy Václavské náměstí 39. Podle opozice tak zastupitelstvo ve skutečnosti schválilo prodej domu právě této firmě. Nájemníci na jednání zastupitelstva uvedli, že společnost ještě před nedávnem měla majetkové propojení s lobbistou Ivo Rittigem.

Hlavní město se prodejem zabývalo již v červnu, tehdy prodej povolilo. Nyní své usnesení změnilo. "Na základě nových skutečností rada hlavního města Prahy revokovala usnesení z června letošního roku s tím, že rada nově požaduje, aby byl uvedený záměr projednán v zastupitelstvu hlavního města Prahy," uvedl Vašíček.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?