20. září 2012 13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otrávení přibývají, lahev s pravým kolkem obsahovala 50 % metanolu

Prázdné regály v hypermarketu Albert v Břeclavi-Poštorné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné regály v hypermarketu Albert v Břeclavi-Poštorné. | foto: ČTK

OSTRAVA/BENEŠOV I po týdnu prohibice v Česku dále přibývají případy otrávených lidí alkoholem. V nemocnici skončili další tři lidé z Moravskoslezského, Středočeského a Jihomoravského kraje. V posledním případě se však ukázalo, že otrávený muž vypil nezávadný alkohol, jenže ve velkém množství.

Zatím poslední případ hlásí benešovská policie. Kvůli otravě po vypití slivovice museli lékaři v Praze hospitalizovat osmatřicetiletého muže, závadný alkohol však vypil na víkendové oslavě poblíž Benešova.

ČTĚTE TAKÉ:


"Konzumoval slivovici, ve které byl následným rozborem zjištěn obsah metylalkoholu ve výši 25 procent,"  uvedla policejní mluvčí Diana Škvorová. Vyšetření u dalších patnácti účastníků oslavy otravu nepotvrdilo.  Mluvčí serveru Lidovky.cz potvrdila, že otrávený muž vypil podomácku vypálenou slivovici.

Nový otrávený na severu Moravy

O dalšího otráveného pečují lékaři frýdecko-místecké nemocnice. "Nemocnice nově hospitalizovala třiapadesátiletého muže, který byl do zdravotnického zařízení převezen pro zdravotní obtíže po konzumaci alkoholu. Rozbory detekovaly intoxikaci metylalkoholem," policejní mluvčí Gabriela Holčáková.


Jestli je muž mimo ohrožení života, není jasné, mluvčí nemocnice Jolana Filipová odmítá upřesnit jakékoliv informace o jeho zdravotním stavu. "Mohu pouze uvést, že jsme přijali dalšího pacienta, u kterého se potvrdila otrava metylalkoholem. Umístěn je na jednotce ARO. Další informace ředitel zakázal poskytnout s tím, že pacienti mají právo na soukromí," řekla jen.

Zlínská stopa

Kriminalisté se mezitím podle serveru iDNES.cz dostali na novou stopu ukazující, že vadný líh pochází z firmy Morávia-Chem. Rozbor vzorků odebraných z likérek RDP Spirit z Bystřice pod Hostýnem a Vapa Drinks z Žeranovic potvrdil, že líh obsahuje zvýšené množství metanolu.

Obě firmy uvedly, že líh koupily od společnosti Morávia-Chem z Hrobic specializující se na směsi do ostřikovačů. Firma ale nařčení odmítá. 

Planý poplach v Boskovicích

V nemocnici v Boskovicích je od středy dvaašedesátiletý muž z Brna přiotrávený alkoholem. Lékaři u něj měli původně podezření, že by se mohl stát další obětí metanolu v zemi. Ukázalo se ale, že vypil sice nezávadný alkohol, ale ve velmi krátké době a velkém objemu, což způsobilo vyšší hodnotu metanolu v krvi. Muž vypil na lačný žaludek a na posezení třičtvrtě litru slivovice.

Rum s 50 procenty alkoholu

Rum, který vypil šestatřicetiletý muž z Libštátu ze Semilska, obsahoval podle policie 50 procent metylalkoholu. Láhev byla opatřena pravým kolkem. "V současné době je vyšetřování zaměřeno na zjištění původu závadné lihoviny," přiblížila mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Muž se otrávil po vypití několika skleniček tuzemáku, který údajně zakoupila jeho manželka před měsícem v kamenném obchodě - ve vietnamské večerce v Lomnici nad Popelkou. Policisté obchod ve středu uzavřeli a ve spolupráci s celníky prohledali.

"Žádná další láhev stejného označení tuzemáku se v prodejně nenacházela, a ani nebylo zjištěno jakékoliv porušení předpisů ohledně nakládání s alkoholem," řekla Suchánková.

ogoOndřej Golis, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč