Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Projekt hledá místa pro děti

Česko

Rodiče si vzájemně poradí, kam se dá jít s dětmi.

Restaurace i úřady jsou prý často k malým dětem nepřátelské.

PRAHA V brněnské kavárně Blended café nejsou děti vítány. Na dveře a na internetové stránky její majitel umístil symbol přeškrtnutého kočárku. Před časem tím vzbudil pořádný rozruch. Podle zkušenosti rodičů je ale negativní přístup k malým dětem běžný ve většině restaurací a kaváren v Česku. Jen se k tomu tak veřejně nehlásí.

Rodiče, kteří hledají světlé výjimky, mají nového pomocníka. Když narazí na nálepku Dítě vítáno, mohou si být jisti, že v tomto podniku byli jiní rodiče spokojeni.

Žádná přísná kritéria pro získání samolepky nejsou. Důležité je, jak se v místě rodiče s dětmi cítí. „Stačí, když mají přebalovací kout, dětské židličky, dětský koutek, ale především personál, který se dětí neštítí,“ popisuje Jarmila Jelínková, šéfredaktorka serveru Babyweb, který projekt Dítě vítáno rozjel.

Na internetu mohou lidé navrhovat podniky přátelské k dětem, přidávat k nim komentáře a bodovat je. „Máme systém bodování hvězdiček, teprve když provozovnu hodnotí minimálně pět lidí a to hodnocení je dobré, získá nálepku,“ popisuje Jelínková. V seznamu lidé najdou i informace, co dětem daný podnik nabízí - jestli tam je třeba přebalovací pult, místo pro kojení nebo dětský koutek.

O zmapování míst, kam se dá jít s dětmi, se v minulosti snažily i jiné internetové projekty. Komplexní databázi se ale nepodařilo vytvořit. „Doufáme, že to fungovat bude a lidi se budou dělit o informace, kde se s dětmi cítili příjemně,“ říká Jelínková.

Projekt Dítě vítáno může navázat na certifikáty Společnost přátelská rodině. Ty udílela Síť mateřských center a Gender studies. V roce 2006 jej získal například Památník Karla Čapka u Dobříše. Porota ocenila, že má program pro malé děti i zázemí pro kojení.

První samolepku Dítě vítáno získala včera kavárna Cirkus na pražském Smíchově. „Když bude na internetu seznam provozoven s tímto označením, je to pro nás určitě propagace,“ pochvaluje si Adéla Procházková, která tuto kavárnu zakládala. Děti tu mají místo pro hraní i nabídku vhodného jídla a pití. Nechybí přebalovací pult.

Sama dříve těžko hledala místo, kde by si mohla dát kávu a vzít s sebou kočárek. Nevoli běžných restaurací k dětem ale chápe. „V restauracích a kavárnách to je problém, ani se tomu nedivím. Když tam děti běhají a křičí, není to někdy příjemné. Je lepší, když vznikají místa, která jsou zaměřena na rodiče s dětmi, a jiná, kde se lidi najedí v klidu,“ myslí si Procházková.

Nejen tato kavárna potvrzuje, že se zaměření na rodiny s dětmi může vyplatit. V restauraci Rezavá kotva na pražském Dětském ostrově tvoří rodiče s dětmi většinu klientely a její majitel Karel Kočí si je jako zákazníky chválí. Na děti si prý u něj nikdo nestěžoval . „Ještě se nám nestalo, že by nám host řekl, že ho ruší nějaké dítě. Když děti zlobí, snažíme se je zabavit omalovánkami, pastelkami nebo podobně,“ říká Kočí,

Samolepku mohou kromě restaurací získat třeba i obchody nebo úřady. Tam všude jsou s přístupem k dětem problémy. „Pořád ještě se děje to, že jsou rodiče s kočárkem vykázáni z obchodu s tím, že by třeba mohli shodit vystavené zboží,“ říká Jelínková. Nejhorší je podle ní situace na úřadech. „Není kde přebalit, nakojit, a to ani na těch úřadech, kde se dá předpokládat, že tam matky s dětmi musí chodit.“

Autor: