18. července 2008 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prostitutky se přesunuly na Prahu 2

PRAHA Z pražských ulic mizejí prostitutky. Ještě před dvěma roky jich v centru Prahy postávalo noc co noc nejméně třicet až čtyřicet. Dnes jejich počet v ulicích odhaduje náměstek ředitele Městské policie Ludvík Klema na pouhých deset.

„Nebudeme si ale nalhávat, že současně mizí i problém prostituce jako takový,“ podotkl Klema. Jde spíš o to, že se ženy stahují do barů, diskoték a bytů. Svou roli hraje i to, že od ledna platí nová pražská vyhláška, která zakazuje nabízení a poskytování sexuálních služeb na veřejnosti. Například v červnu řešili strážníci pouhé dva případy porušení této vyhlášky.

Ještě před rokem mezi pouličními prostitutkami převažovaly Bulharky, nyní jsou to zejména Češky a Slovenky. Podle Hany Malinové, ředitelky organizace Rozkoš bez rizika, která se zaměřuje na pomoc prostitutkám, Bulharky z Prahy neodešly. Jen „nešlapou chodník“. „Aby je policie nedopadla, tak musí být neustále v pohybu, hodně se nabízejí po barech,“ dodala Malinová. Zhruba polovina z nich je prý závislá na drogách. Často se stávají oběťmi násilí.

Jsou mezi nimi mladé dívky, ale i čtyřicetileté a starší ženy. Prostitutky si v metropoli našly nová místa, kde nyní nabízejí sexuální služby. Podle strážníků se z Václavského náměstí a jeho okolí přesunuly na Karlovo náměstí, na Rašínovo nábřeží a k přilehlému Tančícímu domu. Oblíbily si také Myslíkovu ulici.

Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové výrazný problém s prostitucí není. „Pražanům vadí bezdomovci a narkomani,“ řekla Černochová. Magistrát navrhne zákon, který by prostituci legalizoval. Byla by možná ve veřejných domech nebo u zákazníka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!