23. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prostupná hráz štábu SPD. Okamurovci se v den voleb opevnili před novináři

Jaroslav Staník, tajemník SPD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Staník, tajemník SPD | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Tomio Okamura by chtěl být považován za největšího českého vlastence. Zřejmě proto svůj volební štáb rozbil v nevzhledném karlínském hotelu Čechie. Vším ostatním se ale snažil své středoevropské zakotvení popřít. Způsob, jakým se opevnil vůči pro sebe nepohodlným novinářům, totiž nejvíce připomněl japonskou éru Edo. V ní měli všichni cizinci vstup do Nipponu přísně zakázán.

Lídr SPD uplatnil v sobotu stejnou politiku vůči redaktorům, kteří se mu znelíbili. Ač mnozí z nich měli dopředu akreditaci, bylo jim povolení ke vstupu do Čechie na poslední chvíli zrušeno. Na ty, kteří se přesto dožadovali volného průchodu do hotelové lobby, neváhali okamurovci přivolat policii. Takhle narazila Markéta Dobiášová z Reportérů ČT i zpravodaj webu Info.cz Adam Kotrbatý.

„Akreditaci jsem měl potvrzenou několik dní dopředu. Sdělili mi, že do štábu můžu přijít. Před půlnocí mi ale přišel e-mail, že povolení ruší. Tady na mě zavolali policisty. Můžu stát před hotelem, ale dovnitř nesmím,“ popsal Kotrbatý bezprostředně poté, co si vše vyříkal s uniformovanými příslušníky.

Kdo „nezlobí“

„Prý je tady ještě jeden zlobivý novinář,“ ozvalo se od pořadatelů poté, co Kotrbatý odešel do vymezeného prostoru před Čechií.

Vpuštěni byli pouze ti, kteří se okamurovcům nezprotivili. Zákaz se týkal i LN, které přitom povolení ke vstupu do štábu nejprve dostaly. „Vzhledem k aktuálním příspěvkům na Vašem serveru Vás informujeme, že vedení SPD tuto akreditaci ruší. S médii a novináři, kteří hnutí SPD pouze účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty, zájem spolupracovat nemáme,“ sdělila krátce před páteční půlnocí v e-mailu asistentka místopředsedy hnutí Radima Fialy Andrea Dupová.

Opevnění hotelu ovšem nebylo úplně neprostupné. Zrovna ve chvíli, kdy se kolem Kotrbatého srotili kolegové z branže s napřaženými mikrofony, prošel redaktor LN do hotelové lobby a zůstal v ní několik hodin. Ostatní neakreditovaní novináři tolik štěstí neměli. Okamurovi lidé před nimi hotel ubránili. Později před vchod dokonce postavili zábranu z přinesených stolů, za nimiž neustále hlídkovali členové pořadatelské služby.

Volební štáb SPD. Jaroslav Staník, tajemník SPD, nechal přivolat policii, aby...
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura (uprostřed)...

Lehkou práci však neměli ani oficiálně vpuštění novináři. I z nich se vstupem do hotelu stali občané druhé kategorie. Mezi nimi a členy hnutí vedla jasná dělicí čára. Na jedné straně vchodu stáli okamurovci a média k nim nebyla pořadateli vpuštěna. Zpravodajové měli svůj koutek v jídelně, odkud na politiky nebylo vidět. Většinou tak postávali u vchodu. I z tohoto místa je ale každou chvíli někdo vykazoval.

„Vaše místo je tam, tady ať nikdo nestojí,“ hřímal tajemník SPD Jaroslav Staník. Okolo stojící novináři byli z jeho slov viditelně otráveni. Bylo ale patrné, že hnutí nestojí ani o přítomnost médií při oslavách volebního výsledku. „Jestli si o tom myslíte, že to je dobře, nebo špatně, to je na vás,“ prohlásil Staník.

Pitrův otisk

SPD si buduje image protestní strany. Okamura proto rád zdůrazňuje, že velká média o jeho hnutí nereferují. Už však neřekne, že jejich pozvánky do debat či na rozhovory schválně odmítá. Jak ale ukázaly volby, taktika „hry na underground“ mu vychází.

„Naučili jsme se žít bez novinářů. Jedeme vytrvalou kontaktní kampaň, k tomu se přidávají sociální sítě. Tomio Okamura je ikonou hnutí,“ říkal v hotelové hale šéf pražské organizace SPD Jiří Kobza.

Jak LN na místě zjistily, hnutí si celý hotel na volební víkend pronajalo. Nepohodlné novináře potom vykazovalo s odvoláním na návštěvní řád. Členové hnutí, kteří do Prahy dorazili, v Čechii spali někdy i s rodinami. Někteří se po jednotlivých patrech i vstupní hale potulovali s šálami SPD kolem krku. O mnoho více stranických znaků vidět nebylo.

Ubytovací zařízení patří akciové společnosti Hotel Čechie Praha. Členem představenstva firmy je Milan Šedivý, který je známý jako blízký spolupracovník někdejšího „nepřítele státu“ Tomáše Pitra.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.