Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor na padělané respirátory. Kontrolujte obal a všechny certifikace

Prodej respirátorů v nákupním centru Eden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej respirátorů v nákupním centru Eden. | foto: Michal ŠulaMAFRA

Praha Aktuální zvýšená poptávka po respirátorech a chirurgických rouškách přináší podvodníkům příležitost mimořádného zisku za nelegální nebo padělané prostředky. Má člověk možnost zjistit, jestli jsou to nelegální pomůcky, anebo padělky, a co by měl udělat, když takový výrobek přeci jen koupí?

Padělatelé a další podvodníci soustřeďují svou pozornost na vysokou vizuální estetiku obalu výrobků i doprovodných marketingových materiálů, ale už ne tolik na bezpečnost, funkčnost a účinnost produktů.

Pokud jde přímo o padělky, pak tyto jsou při zběžné kontrole velmi podobné jako originální certifikované výrobky, nebývají však srovnatelně kvalitní a funkční, v některých případech mohou i těžce poškodit své použivatele. Pacient může mít pocit, že mu prostředek nevyhovuje, ale až při poškození zjistí, že používá padělek. V tom lepším případě je to jen poškození pomůcky, a ne pacienta.

„Nyní je velmi složitá doba a standardní mechanismy včetně efektivního dozoru nad trhem nefungují zcela automaticky, proto je velmi důležité, aby se každý z nás orientoval v úplných základech a byl schopen si zkontrolovat, že skutečně kupuje testované osobní ochranné a zdravotnické prostředky, a nikoli nelegální či padělané zmetky,“ konstatuje JUDr. Jakub Král, zakladatel společnosti Porta Medica.

„Při osvojení si nutného minima z oblasti regulace je možné 70 % nelegálních výrobků odhalit na první pohled. U dobře zamaskovaných padělků je to už těžší, avšak i v tomto případě lze leccos odhalit i bez provádění kontrolních testů v akreditovaných laboratořích. Šance dodatečné reklamace zmetků nakoupených přes internet je řádově nižší než u standardních kamenných obchodů včetně lékáren,“ doplňuje svůj pohled Jakub Král.

Na závěr malé doporučení pro všechny, kteří se právě chystají na velký nákup respirátorů. Na obalu musí být všechny informace v českém jazyce, totéž platí i pro povinně přiložený návod k použití. Dále musí být jasně identifikován výrobce. Vždy je třeba zkontrolovat označení CE, kterého součástí musí být čtyřmístní číselný index označující nostrifikovanou osobu, která respirátor certifikovala a uvedení evropské normy EN 149, třídu ochrany, minimálně FFP2, případně i FFP3.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!