8. února 2013 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční fond musí vysvětlit prospěšnost u soudu, dusí ho Rittigovi advokáti

Karel Janeček v hovoru s Janem Krausem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček v hovoru s Janem Krausem | foto: ČTK

PRAHA Příběh kolem sporných zakázek v pražském dopravním podniku má nečekaný vývoj. Společnost MSB Legal (dříve Šachta&Partners) zaútočila na Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka, který upozornil na vyvádění peněz z městské firmy. Advokáti tvrdí, že nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle nadačních fondů a měl by být zrušen.

Advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta&Partners) čelí podezření, že pomáhala vyvádět miliony korun z dopravního podniku v řadě zakázek. Zastupovala totiž neprůhledné firmy, u nichž skončily miliony od městské firmy. Právě na tyto zakázky fond upozornil.

ČTĚTE TAKÉ:


"Zatímco v kauze dopravního podniku nepadlo dosud žádné obvinění, fond musí obhajovat svoji smysluplnost před soudem. Není tak vyloučeno, že dříve, než bude vzneseno obvinění na pachatele korupce v dopravním podniku, bude zrušen fond, který zachránil Pražanům řádově stovky milionů korun," reagoval fond.

Městský soud v Praze totiž organizaci na návrh šachtovců vyzval, aby obhájila obecnou prospěšnost své činnosti. "Tvrdí, že je v rozporu s účelem založení nadačního fondu a současně faktická činnost nadačního fondu, jež je specifikována rovněž v jeho Statutu jako další činnost nadačního fondu, nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle nadačních fondů ve smyslu Zákona o nadacích," popisuje protikorupční organizace.

Jdeme správným směrem

Její ředitel Petr Soukenka považuje zpochybnění činnosti fondu ze strany šachtovců jako ocenění  práce svých lidí. "Spravedlnost si někdy dává na čas. Ovšem fakt, že MSB Legal v zastoupení Danielem Teleckým usiluje o naše zrušení, považuji za nejlepší důkaz, že jdeme správným směrem,“ glosoval událost.

INFOGRAFIKA:

Advokátní kancelář Šachta&Partners je v podezření, že pomáhala vyvádět miliony korun z dopravního podniku v kauze jízdenek či patentu na obrazovky na nástupištích metra. Peníze měly přes firemní schránky v Karibiku mířit zpět do Česka ke známému kmotrovi ODS Ivo Rittigovi. Podobně odteklo 100 milionů korun na "komplexní bezpečnostní systém".

K TÉMATU:

ogoOndřej Golis

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.