Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protikorupční policie zasahuje u advokátů napojených na Rittiga

Česko

  11:41aktualizováno  15:06
PRAHA - V advokátní kanceláři MSB Legal, která je spojená s pražským kmotrem Ivo Rittigem, zasahuje protikorupční policie. Zabavuje dokumenty týkající se Nemocnice Na Homolce.

"Jsou tu celý den, přijeli asi v osm hodin ráno," řekla serveru Lidovky.cz jedna ze zaměstnankyň z budovy, kde advokáti sídlí. Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej potvrdil pouze to, že policie provádí "určité úkony v určité trestní věci", konkrétnější být nechtěl.

Na problematický pronájem skladů pražské Nemocnice Na Homolce už dříve upozornil Nadační fond proti korupci. Sklady měla pronajaté firma Alseda, která je spojená s právníky okolo advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners). Ta dlouhodobě zastupuje lobbistu Rittiga.

ČTĚTE VÍCE:

Tím, že nemocnice přenechala provoz skladů firmě Alseda, tratila měsíčně asi osm milionů korun. Ročně se tak ztráta vyšplhala na zhruba 100 milionů korun, odhadl fond. Alseda měla totiž sklady pronajaté za měsíční poplatek 140 tisíc korun, sama je ale podle fondu pronajímala za 50krát vyšší částku.

Navíc, mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze za pronájem skladů, byla i společnost Holte Medical a.s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinou firmou Nemocnice Na Homolce.

Logo advokátní kanceláře MSB Legal u kancelářské budovy, v níž sídlí.

Advokátní kancelář loni tvrzení fondu odmítla. Reagovala vyjádřením, že nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Ta v nich, a v dalších prostorách, které už nemocnici nepatří, provozuje sklady, jejichž provoz je po personální i technické stránce poměrně náročný, a za to inkasuje dohodnutou odměnu.

"Je to případ z doby, kdy vedl nemocnici tehdejší ředitel Vladimír Dbalý. Současný ředitel Michal Šetlík nastoupil v březnu 2012 a okamžitě vypověděl všechny smlouvy s touto kanceláří a přerušil s ní jakoukoliv spolupráci," reagovala pro ČTK na čtvrteční policejní akci mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Rittig podruhé

Advokátní kancelář MSB Legal sídlí v 15. patře kancelářské budovy u metra Nové Butovice, před kterou nyní stojí tři policejní auta. Podle internetových stránek má advokátní kancelář 23 právníků. Zatím není jasné, zda byl některý z nich policií zadržen.

Z prvotních informací vyplývá, že dnešní zásah nesouvisí s razií Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), při němž detektivové zatkli mimo jiné pobočnici Petra Nečase Janu Nagyovou. Byť i oni zacílili na lobbistu Iva Rittiga, aktuální operaci má v režii jiný elitní útvar - protikorupční jednotka. Jak známo z minulosti, detektivové těchto dvou složek si navzájem nedůvěřují a obvykle spolu ani nespolupracují.

"Nevím o tom, že bychom o dnešní akci protikorupční policie byli informováni," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.


Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat