Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční policie zasahuje u advokátů napojených na Rittiga

Česko

  11:41aktualizováno  15:06
PRAHA - V advokátní kanceláři MSB Legal, která je spojená s pražským kmotrem Ivo Rittigem, zasahuje protikorupční policie. Zabavuje dokumenty týkající se Nemocnice Na Homolce.

Ilustrační foto foto: Lidovky.cz

"Jsou tu celý den, přijeli asi v osm hodin ráno," řekla serveru Lidovky.cz jedna ze zaměstnankyň z budovy, kde advokáti sídlí. Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej potvrdil pouze to, že policie provádí "určité úkony v určité trestní věci", konkrétnější být nechtěl.

Na problematický pronájem skladů pražské Nemocnice Na Homolce už dříve upozornil Nadační fond proti korupci. Sklady měla pronajaté firma Alseda, která je spojená s právníky okolo advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners). Ta dlouhodobě zastupuje lobbistu Rittiga.

ČTĚTE VÍCE:

Tím, že nemocnice přenechala provoz skladů firmě Alseda, tratila měsíčně asi osm milionů korun. Ročně se tak ztráta vyšplhala na zhruba 100 milionů korun, odhadl fond. Alseda měla totiž sklady pronajaté za měsíční poplatek 140 tisíc korun, sama je ale podle fondu pronajímala za 50krát vyšší částku.

Navíc, mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze za pronájem skladů, byla i společnost Holte Medical a.s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinou firmou Nemocnice Na Homolce.

Logo advokátní kanceláře MSB Legal u kancelářské budovy, v níž sídlí.

Advokátní kancelář loni tvrzení fondu odmítla. Reagovala vyjádřením, že nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Ta v nich, a v dalších prostorách, které už nemocnici nepatří, provozuje sklady, jejichž provoz je po personální i technické stránce poměrně náročný, a za to inkasuje dohodnutou odměnu.

"Je to případ z doby, kdy vedl nemocnici tehdejší ředitel Vladimír Dbalý. Současný ředitel Michal Šetlík nastoupil v březnu 2012 a okamžitě vypověděl všechny smlouvy s touto kanceláří a přerušil s ní jakoukoliv spolupráci," reagovala pro ČTK na čtvrteční policejní akci mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Rittig podruhé

Advokátní kancelář MSB Legal sídlí v 15. patře kancelářské budovy u metra Nové Butovice, před kterou nyní stojí tři policejní auta. Podle internetových stránek má advokátní kancelář 23 právníků. Zatím není jasné, zda byl některý z nich policií zadržen.

Z prvotních informací vyplývá, že dnešní zásah nesouvisí s razií Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), při němž detektivové zatkli mimo jiné pobočnici Petra Nečase Janu Nagyovou. Byť i oni zacílili na lobbistu Iva Rittiga, aktuální operaci má v režii jiný elitní útvar - protikorupční jednotka. Jak známo z minulosti, detektivové těchto dvou složek si navzájem nedůvěřují a obvykle spolu ani nespolupracují.

"Nevím o tom, že bychom o dnešní akci protikorupční policie byli informováni," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...