10. února 2016 16:04, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První milost Miloše Zemana: Nemocný muž odsouzený na tři roky za milionový podvod

Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Část trestu si podle prezidenta odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.

Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje. Od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prý obdržel návrh na dvě milosti, druhé nevyhověl.

„Udělil jsem první milost po třech letech. Oceňuji, že tentokrát jsem obdržel pouze dvě žádosti. Jedná se o muže, který za méně závažnou majetkovou činnost obdržel tři roky, část si odseděl a poté byl propuštěn do nemocnice s vážnou chorobou,“ uvedl na tiskové konferenci prezident Zeman a ještě dodal: „Jsem potěšen, že jsem mohl tuto milost udělit.“

Druhá žádost, která na Hrad za letošní rok doputovala, dostala - stejně jako všechny předchozí - zamítavé stanovisko. „Nesplňuje podmínky,“ zdůvodnil to Zeman. Zároveň uvedl, že neuvažuje o udělení plošné amnestie.

Škoda několik milionů

Dvě žádosti za letošní rok postoupilo ministerstvo spravedlnosti na Hrad před pár týdny. Muž, kterého Zeman omilostnil, byl odsouzen za podvod a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

„Trestné činnosti se dopustil v souvislosti se svým podnikáním a způsobil škodu několik milionů korun,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Jednalo se o jeho první prohřešek, za který dostal tři roky nepodmíněně.

V žádosti o milost uvedl, že trpí chronickým autoimunitním onemocněním a jeho prognóza je nepříznivá. „To potvrdily i lékařské zprávy Zdravotnické služby Vězeňské služby. Trest mu byl ze zdravotních důvodů několikrát přerušen, protože léčba je možná pouze na specializovaném pracovišti,“ doplnila Schejbalová.

Podmínky pro milost

Ministerstvo spravedlnosti postupuje na Hrad žádosti bez stanoviska, musí vybrat takové, které vyhovují Zemanovým kritériím. Pravomoc převedl na ministra spravedlnosti, který je povinen:

  • 1. provádět řízení o žádostech o milost;
  • 2. žádosti o milost zamítat s výjimkou žádostí osob trpících závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, pokud nebyly soudem shledány podmínky pro užití ustanovení § 327 odst. 4 trestního řádu (v účinném znění se jedná o odst. 3; soud může upustit od výkonu trestu odnětí svobody, zjistí-li, že odsouzený onemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemocí nebo nevyléčitelnou nemocí duševní).

Zeman po nástupu do funkce přenesl pravomoc řízení o milost na ministra spravedlnosti (viz BOX Podmínky pro milost). Pokud žádost vyhoví kritériím, které Zeman stanovil, postupuje ji rezort na Hrad. V roce 2014 sítem prošly celkem tři žádosti, loni žádná a za letošek pouze dvě, přičemž obě na ministerstvo spravedlnosti dorazily před rokem 2016.

Žádost, které Zeman udělil červenou, byla pro ženu odsouzenou za zločin zpronevěry k nepodmíněnému trestu na 6,5 roku. Stejně jako v prvním případě byla prvotrestaná.

„Trestnou činnost odsouzená spáchala tím způsobem, že jako účetní zaměstnaná u poškozené postupně převáděla z účtu finanční prostředky na svoje účty, a tyto následně používala pro svoji potřebu k úhradě rozličných plateb a požitků,“ popsala druhý případ mluvčí Schejbalová.

Žena způsobila škodu nad 10 milionů korun. V žádosti uvedla, že ji trestná činnost mrzí, že způsobenou škodu splácí a že chce být oporou své rodině. Zejména však žádost opírá o zdravotní problémy onkologického charakteru, kvůli kterým jí byl trest přerušen.

Došlé žádosti na ministerstvo spravedlnosti
RokPočet žádostí
201679
2015588
2014690
2013566
* Počty reflektují osoby, pro které je milost žádána, nikoliv skutečný stav počtu žádostí („dopisů“ s prosbou o milost pro jednu osobu).
ČTK, hmHana Mazancová, jkoJakub Kopřiva