19. září 2012 11:35, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První otrava na severu Čech: Muž v Jilemnici dostane norský lék

Sanitka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA V Libereckém kraji je první potvrzený případ otravy metylalkoholem. Šestatřicetiletého muže udržují v umělém spánku lékaři v jilemnické nemocnici. Jeho stav je stabilizovaný, ale vážný.

Muže v nemocnici přijali v úterý ve 21:00. „Ve středu ráno nemocnice potvrdila, že jde skutečně o otravu metylalkoholem,“ informovala mluvčí policie Vlasta Suchánková. Podle mluvčí se muž zřejmě otrávil po vypití několika skleniček tuzemáku.

„Zakoupil ho zhruba před měsícem v kamenném obchodě, v jedné z večerek v nedaleké Lomnici,“ dodala policistka. Muž celou lahev nevypil, expertizu zajistí celníci. Policisté a další státní orgány kontrolují i lomnickou večerku, která je uzavřená.

Muže do nemocnice přivezla jeho manželka, naměřili mu 0,5 promile metylakoholu. „Prodělal akutní dialýzu a byl uveden do umělého spánku. V současné době by mu měl být podáván lék fomepizol dovezený z Norska,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Podle Suchánkové se v Libereckém kraji stále kontroluje zákaz prodeje tvrdého alkoholu od 20 promile. Za posledních 24 hodin provedli policisté preventivní kontroly v 664 provozovnách, obchodech, stáncích.

Otravy metylalkoholem už si během září vyžádaly 22 životů. V souvislosti se současnou vlnou otrav vyšlo také najevo, že již letos v květnu po intoxikaci touto látkou zemřela v Havířově starší žena. Zhruba čtyři desítky otrávených pacientů leží v nemocnicích po celé zemi.


Zvětšit mapu

Policii se zatím nepodařilo odhalit zdroj otrav. Obvinila 23 osob a podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky je na stopě velkým distributorům.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!