Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První republika ožila v muzeu

Česko

PRAHA Text washingtonské deklarace sestavený z telegramů nebo Masarykův vycházkový oblek a první prezidentská standarta. To jsou některé ze stovek exponátů výstavy Republika, která byla pro veřejnost otevřena včera v Národním muzeu. Unikáty mezi vystavenými předměty jsou tři originály mnichovské dohody.

Výstava zabírající plochu téměř 1500 metrů čtverečních je rozdělena na čtyři části - nádraží, město, venkov a kino, které mají charakterizovat fenomény spojené s první republikou. První část zachycuje vznik republiky a vše, co jejímu vyhlášení předcházelo. Vedle působení československých legií a významných osobností spjatých se zahraničním odbojem ukazuje i domácí politiku v rámci habsburské monarchie a realitu válečného života. Založení samostatného státu 28. října 1918 připomíná například první československý zákon.

Další části výstavy upozorňují na dvě odlišná prostředí, v nichž se odehrával život první republiky -město a venkov. Mezi unikáty této části expozice patří Kotěrův nábytek z roku 1919, šaty z módního salonu Hany Podolské, gobelín se státním znakem, který byl umístěn v Poslanecké sněmovně, a sportovní automobil Jawa Minor. Závěr expozice připomíná významné osobnosti spjaté s tímto obdobím.

Originální texty mnichovské dohody v němčině, angličtině a italštině budou vystaveny v Česku poprvé. Francouzský originál zastupuje oficiální písemné vyjádření z archivu francouzského ministerstva zahraničních věcí k tomu, co se s tímto dokumentem mohlo stát.

Součástí dokumentů, které si na několik let po válce odvezli Američané, jsou také původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa vůči tehdejšímu Československu.

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů podstoupit pohraničí; Mnichov se tak stal předzvěstí druhé světové války a dohoda de facto ukončila existenci první republiky.

Výstavu k 90. výročí vzniku samostatného Československa připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Senátem.

Podle ředitele muzea Michala Lukeše jde o poslední z letošních expozic Národního muzea inspirovaných „osmičkovými“ výročími dvacátého století. Potrvá do 15. března.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...