Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pseudoefedrin. Většina léků končí v pervitinu

Česko

  13:24
PRAHA - V drtivé většině případů se loni prodané léky, které obsahují pseudoefedrin, zneužily v Česku na výrobu pervitinu. Konkrétně jde o osmdesát procent z prodaných asi milion balení. Odhad České lékárnické komory zveřejnil na tiskové konferenci Národní protidrogové centrály (NPC) šéf komory Stanislav Havlíček. Z výše popsaného množství se dá vyrobit až jedna tuna drogy.

Současný stav v oblasti volného prodeje léků obsahujících pseudoefedrin považuje centrála za již neudržitelný, tvrdí šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. foto: Hynek GlosLidové noviny

Současný stav v oblasti volného prodeje léků obsahujících pseudoefedrin považuje centrála za již neudržitelný. "Policie dosáhla svého stropu," řekl šéf centrály Jiří Komorous. Za nejčastěji zneužívané léky označil Nurofen, Modafen a Panadol.

Loni například policisté zabavili téměř 12.000 tablet léku Nurofen, v roce 2006 to bylo přes 4500. Podle Havlíčka již komora vytypovala asi 12 lékáren, které pokrývají čtvrtinu trhu s rizikovými léky. "Nyní probíhají opatření. Situaci monitorujeme a spolupracujeme s policií," řekl Havlíček, který nechtěl prozradit, o jaké lékárny jde. Pouze upřesnil, že se většinou nacházejí ve větších městech.

Uvozovky dolníPolicie dosáhla svého stropuUvozovky horní

Současný zákon sice stanovuje, že i volně prodejný lék nemusí lékárník vydat, pokud má podezření, že bude zneužit, za jeho porušení ale nestanovuje žádné sankce.

Havlíček také uvedl, že komora může lékárníkovi odebrat licenci. Musí ale počkat na šetření policie, která prokáže porušování zákona. Podle Komorouse to znamená získat důkazy, že prodejce léků je vědomě zapojen do zločinu.

Výroba typicky české drogy pervitinu se podle policie stává vysoce organizovanou a zapojují se do ní i cizinci. Po droze je poptávka v Německu, Rakousku nebo i v Anglii. Komorous ale také ukázal zabavený návod na výrobu drogy ve vietnamštině. 

Povzbuzující pervitin byl poprvé vyroben v roce 1899 v Japonsku. V Československu se legálně vyráběl během druhé světové války pro vojáky wehrmachtu a jednotky SS. Vyvážel se také do tehdy spřáteleného Japonska pro sebevražedné piloty kamikadze. Po válce byla výroba utlumena.

Nelegálně se začal "vařit" na počátku 80. let. Tehdy se užíval především v malých uzavřených komunitách. Základní látkou pro jeho výrobu byl lék na kašel Solutan. Když se lék začal vydávat pouze na předpis, objevil se další zdroj. V Roztokách u Prahy byla tehdy největší továrna na výrobu efedrinu v Evropě. Právě z ní se lék kradl. Po uzavření továrny se zdrojem pervitinu staly právě volně prodejné léky obsahující pseudoefdrin.

Autor: