Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Psí útulky? Spíše domovy čtyřnohých seniorů

Česko

Co se starým nemocným psem? Strčit ho na dožití do útulku pro opuštěná zvířata.

Tam se postarají třeba i o onu poslední injekci, usoudilo mnoho lidí.

BRNO Průměrný věk psů v útulcích pro opuštěná zvířata letí nahoru. Stovky lidí se rozhodly „elegantně“ zbavit starých zvířat, která potřebují větší péči či drahé léky. Situaci potvrzují v útulcích po celé republice. A východisko z ní není.

„Počet starých psů skutečně v poslední době narůstá. Myslíme si, že mnozí lidé se těchto zvířat zbavují proto, že nemají na nákladnou péči. Ale nemáme, jak to dokázat,“ domnívá se vedoucí brněnského útulku Pavel Terzijski.

V Olomouci přiznávají, že je tento trend trápí. „Někdy se k nám dostávají i psi, u nichž majitelé chtěli evidentně jen ušetřit za poslední injekci. To vidím jako nejhorší, že ho ani nedoprovodili na jeho poslední cestě,“ upozornila tamní vedoucí Hana Dědochová.

Provozovatelé útulků i radnice, které na jejich provoz přispívají, přitom jen obtížně prokážou, že lidé lžou. Pes by musel mít čip či vytetované číslo, aby jasně doložili, že ho přivedl nebo nechal přivést jeho vlastní pán. „U každého zvířete se snažíme zjistit majitele. Máme své metody a často skutečného vlastníka najdeme,“ varuje Terzijski s tím, že pak pes putuje domů a jeho pán musí za péči zaplatit.

Přesto psích seniorů v útulcích zůstává dost. Podle jejich zaměstnanců ale lze i z takové situace najít východisko. „Nedávno si u nás paní z Brna osvojila šestnáctiletou fenku,“ upozornila olomoucká vedoucí. „Zvláště starší lidé si rádi vezmou vycvičeného staršího psa, o kterého mohou pečovat. Jde jen o to, si to s nimi vysvětlit,“ potvrzuje také vedoucí útulku v Praze-Troji Václav Stainbauer. Průměrná doba pobytu psa u nich je čtrnáct dnů a ročně najdou pány třem tisícům psů. „Jde o to zvažovat, kdo co zvládne,“ poznamenal.

Někteří „klienti“ do útulků už v pokročilém věku přišli a stárnou v nich dál. K nejstarším obyvatelům brněnského zařízení patří například dvanáctiletá fenka Bábinka, ve Zlíně drží rekord třináctiletý kříženec teriéra, který tam je už skoro pět let. Starý pes znamená vyšší náklady hlavně za výživu a veterinární péči. „Starší psi dostávají speciální granule, vitaminy, častěji chodí na rozbor krve, jsou náchylnější k infekcím,“ vypočítává Eva Illiková z útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně.

„Jednomu z našich nejstarších chovanců, desetiletému německému ovčákovi, například musíme denně kapat do očí, aby neoslepnul,“ přiblížila Dědochová.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...