Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Mladé trápí klima a válka. Muži o svém psychickém zdraví nemluví, říká průzkum

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Až 75 procent Čechů zažívá stres a psychickou nepohodu. Ještě častěji se s duševními problémy potýkají mladí dospělí ve věku do 24 let, těch je až 85 procent, uvádí průzkum agentury Behavio a řetězce lékáren Pilulka. Pochmurné nálady postihují více ženy než muže. Pro ty je ale téma stále tabuizované a podle průzkumu více než třetina z nich o svých problémech nemluví.
  14:42

„Zkušenosti z dětské krizové Linky bezpečí ukazují, že stoupá počet dětí a mladých lidí, kteří se ozývají kvůli tématům, kdy se cítí v psychické nepohodě,“ říká k výsledkům průzkumu psycholožka a krizová interventka Anna Jelínková.

Témata, jako například sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, deprese a úzkosti, patří mezi nejčastěji zmiňované problémy, se kterými se mladí dospělí svěřují odborníkům na Lince bezpečí.

„Mladí jsou pod velikým tlakem kvůli médiím a sociálním sítím, k tomu se přidávají obavy z budoucnosti – ekologická i ekonomická krize i válečné konflikty,“ vysvětluje Jelínková.

Jen 14 % dotázaných ve věku 18-24 let uvedlo, že stres téměř nezažívá. Dalších 31 % psychickou nepohodu pociťují často. K občasným pocitům stresu se přiznalo 54 % účastníků průzkumu agentuře Behavio a řetězci lékáren Pilulka.cz.

„Mladí jsou pod velikým tlakem kvůli médiím a sociálním sítím, k tomu se přidávají obavy z budoucnosti – ekologická i ekonomická krize i válečné konflikty,“ pokračuje Jelínková.

Dodává také, že je důležité pokračovat v destigmatizaci psychické pomoci a podpory, aby už i děti na školách věděly, že je v pořádku mluvit o tom, jak se člověk cítí a že případně zažívá psychickou nepohodu.

Cítili jste se v posledním roce v psychické nepohodě?

celkem hlasů: 387

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 16. října 2023. Anketa je uzavřena.

Ano296
Ne75
Nevím, nepamatuji se16

Chybí odborníci, hlavně ti pro děti

Česko dlouhodobě trápí nedostupnost psychologické a terapeutické péče, kterou by hradilo zdravotní pojištění. Podle průzkumu je tento problém patrný zejména v malých městech.

Na odborníky, kteří spolupracují se zdravotními pojišťovnami, se tak tvoří dlouhé čekací lhůty. Někteří nové klienty už nepřijímají vůbec.

„Situace je alarmující především u dětských klientů. Některé pojišťovny přistoupily na možnost speciálního příspěvku na psychologické poradenství nebo psychoterapii. Klienti tak mohou u odborníků, kteří splňují podmínky, čerpat finanční příspěvky od vybraných pojišťoven,“ dodává Jelínková.

Stigma trvá, muži o svém trápení nemluví

Z průzkumu vyplývá, že častěji psychická nepohoda postihuje ženy. Důvodem je i skutečnost, že muži jsou v této oblasti méně sdílní a potíže často nepřiznají.

„Obecně se daří pracovat na destigmatizaci psychické pomoci, stále je však pro mnoho mužů sdílení své psychické nepohody známka selhání. Mohou mít pocit, že neobstojí v dnešní společnosti,“ říká Jelínková.

Podle průzkumu až 38 % mužů, kteří zažívají stres, svou psychickou nepohodu nijak neřeší. Pokud o svých problémech chtějí mluvit, nejčastěji se svěřují nejbližší rodině. Odborníka vyhledá jen 14 % z nich.

„Víme, že jsme sociální bytosti a pokud jsme s někým, s kým můžeme sdílet starosti, ale také radosti, pomáhá nám to, že na náročné situace nejsme sami,“ dodala Jelínková.

Až 61 % mužů také uvedlo, že zažívá stres v práci. U žen to bylo jen necelá polovina dotázaných.

„Vysvětlení je jistě více, z mého pozorování při práci s klienty může hrát roli význam, který muži práci přisuzují. Může být pro něj zdrojem sebehodnoty, a různé situace, se kterými se na pracovišti setkávají, pak mohou vnímat jako více zátěžové a ohrožující,“ komentovala výsledky průzkumu Jelínková.

Data dále ukázala, že se pocit stresu snižuje s manželstvím a také s narozením dětí. „Když máme děti, je to velmi silný motivátor, abychom se starali nejen o ně, ale také o sebe a tím pádem mohli být nápomocní našim dětem,“ doplnila Jelínková.

Podle odborníků ovlivňuje stres celá řada faktorů. Pomoct ale může dostatek odpočinku a spánku, kvalitní strava a naslouchání svým potřebám. Upozorňují také na to, že je důležité nebýt se svým problémem sám a že vyhledat odbornou pomoc, rozhodně není důvod ke studu.

Průzkum prováděla lékárenská skupina Pilulka společně s agenturou Behavio. Sběr dat probíhal od 6. do 9. července 2023 na reprezentativním vzorku online populace České republiky, jenž zahrnoval 1 000 respondentů formou dotazování CAWI.

Autor: