27. října 2010 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půjčka nebo úplatek? Brněnská zastupitelka převzala v autě bankovky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

BRNO Dosavadní místostarostku městské části Brno-sever Zdeňku Tůmovou někdo natočil skrytou kamerou při přebírání balíčku bankovek. Tůmová tvrdí, že šlo o půjčku v hodnotě 100 tisíc korun. Způsob a okolnosti předání ale svádějí k domněnce, že se jednalo o úplatek.

Tůmová letos opět uspěla v komunálních volbách do zastupitelstva v části Brno-sever a zasedne i na samotném brněnském magistrátu. Nyní však čelí podezření z korupce. Videonahrávku z převzetí peněz někdo anonymně zaslal deníku Právo.

Na půlminutovém videu pořízeném loni v listopadu spolu v autě hovoří neznámý muž a Tůmová sedící na místě spolujezdce. Oba si tykají.

Muž na záznamu po zastavení auta vytahuje balík bankovek, Tůmová rozepíná kabelku a on do ní vhazuje peníze. Přitom říká: "Tohle to ti dám... to je za tu (nesrozumitelné slovo) a tu školu... no však víš." Tůmová poděkuje a odvětí: "No jasně," zavře kabelku a vystupuje z auta. Přitom ještě dodává: "To sou ty materiály od té střechy, viď?" a muž odpovídá: "Přesně tak."

Tůmová Právu nejprve popřela, že by podezřelé bankovky převzala. "Já jsem v životě žádný úplatek nevzala a nevezmu," prohlásila.

Dárek pro tatínka?

Během rozhovoru si však postupně vzpomněla, že peníze prý loni před Vánocemi skutečně převzala. Podle ní šlo o stotisícovou půjčku na vánoční dárek. "To měl být dárek pro tatínka, protože chtěl kupovat byt a já jsem mu to chtěla dát pod stromeček," vysvětlovala včera Právu Tůmova.

Od koho si peníze půjčila, neprozradila. Musí prý od něj nejprve získat souhlas. Je ale prý schopná předložit dokument o poskytnutí půjčky i jejím následném splacení.

Proč se baví o škole?

Na otázku, proč se na záznamu oba aktéři nebaví o půjčce, ale o škole či střeše, Tůmová odpověděla: "Tak to já vám nepovím, protože už si to nepamatuju."

Poté ale dodala, že schůzka s oním mužem pokračovala v nedaleké kavárně, kam ho pozvala na oběd. Seděli v ní prý asi dvě hodiny a dotyčný muž se jí údajně vyptával na informace ohledně zřízení soukromé mateřské školy. Slíbila mu zřizovací dokumenty, které si u ní měl vyzvednout v kanceláři.

Tůmová nahrávku označila za pokus o diskreditaci své osoby. Záznamem se zřejmě začne zabývat i policie.

Lidovky.cz
  • 1Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!