Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pygmejové znají své praotce

Česko

Všechny kmeny Afričanů malého vzrůstu pocházejí z jedné populace, ukázala analýza genů

Rozličné kmeny malých afrických lovců a sběračů poznali Evropané poprvé až v 19. století. První evropští cestovatelé hodili tyto lidi do jednoho pytle a označili je jako Pygmeje.

Pří výběru jména se inspirovali Iliadou, ve které Homér pojmenoval jako Pygmeje bájné etiopské bojovné trpaslíky vysoké pouhý loket. Skuteční afričtí Pygmejové dorůstají výšky až 155 centimetrů. Náleží k pestré směsici kmenů, jež nesdílejí společný jazyk ani tradice. Ani sami sebe nepovažují Pygmejové za jediný „národ“. Příslušníci jednotlivých kmenů se od sebe liší i fyzickým vzhledem.

Pygmejové rostou v dětství stejně jako ostatní lidé. V teenagerském věku se ale jejich růst výrazně přibrzdí. Zpomalení růstu není u všech Pygmejů stejné a v průměrné tělesné výšce příslušníků různých kmenů jsou rozdíly až 20 centimetrů. Bez archeologických podkladů Naprostý nedostatek archeologických nálezů zahalil původ Pygmejů tajemstvím. Někteří badatelé se domnívali, že se malá postava vyvinula nezávisle hned u několika různých etnických skupin.

Menší vzrůst mohl skýtat lidem obývajícím prales řadu výhod. Drobný organismus se v horku a vlhku méně přehříval a bylo také snazší pokrýt jeho potřebu živin. Někteří odborníci však byli přesvědčeni, že dnešní Pygmejové mají společné předky.

Rekonstrukci dávné historie Pygmejů umožnil genetikům vedeným Paulem Verduem z pařížského Centre National de la Recherche Scientifique teprve výzkum dědičné informace více než šesti stovek Afričanů náležejících k devíti pygmejským kmenům a dvanácti populacím, v jejichž sousedství Pygmejové žijí. Výsledky genetických analýz zveřejněné v prestižním vědeckém časopise Current Biology prokázaly velké genetické rozdíly mezi jednotlivými pygmejskými kmeny.

„Rozdíly mezi pygmejskými kmeny jsou podobné jako rozdíly mezi Evropany a Asijci,“ řekl Verdu v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature.

Navzdory genetickým i kulturním rozdílům sdílejí všichni afričtí Pygmejové společné předky. Povstali z jediné populace poměrně nedávno – zhruba před 2800 roky, kdy se v centrální Africe rozmohlo zemědělství.

Pygmejové, jejichž populace se oddělila od ostatních Afričanů před 54 až 90 tisíci roků, žili do té doby ve vlastním uzavřeném světě. Vpád zemědělců z bantuských kmenů rozprášil Pygmeje na všechny strany. Vznikly izolované skupinky, které se dále vyvíjely po svém. Dnes už o sobě mnohé pygmejské kmeny vůbec nevědí.

Záhada genetického importu Ke genetickému rozrůznění jednotlivých populací Pygmejů přispělo jejich soužití se sousedy. Dědičná informace Pygmejů nese neklamné stopy po mohutném přílivu genů z okolních nepygmejských kmenů.

Na první pohled to nedává smysl, protože nejčastěji vznikají sňatky nepygmejských mužů s pygmejskými ženami, a ty v drtivé většině následují svého manžela. Pygmejské geny se do okolních populací nešíří proto, že smíšená manželství končí většinou rozchodem. Pygmejské ženy čelí v cizím prostředí tvrdé diskriminaci. Nakonec seberou děti a vracejí se domů. Tak se dostávají do populace Pygmejů geny jejich vyšších sousedů.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...