Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

R. E. M.: zavřete Guantánamo

Česko

Umělci se brání proti zneužívání hudby při výslechu vězňů. Podle CIA ale šlo jen o bezpečnostní opatření

WASHINGTON/PRAHA Pearl Jam, R. E. M., Rage Against The Machine, Jackson Browne nebo zpěvák Trent Reznor ze skupiny Nine Inch Nails. Ti všichni patří k umělcům, kteří se připojili do celonárodní kampaně bojující za uzavření věznice na Guantánamu. Nelíbí se jim hlavně to, že zdejší dozorci totiž při mučení vězňů používali, jako zdroj nátlaku, hudbu.

Do kampaně, která byla oficiálně zahájena v úterý, se kromě umělců zapojili také bývalí vojenští důstojníci. Jejich cíl je jediný, chtějí dosáhnout úplného uzavření Guantánama, napsal zpravodajský server BBC News.

„Posledních třicet let jsme strávili podporováním případů, které souvisí s mírem a spravedlností. Dozvědět se teď, že hudba některých našich hudebních přátel byla používána jako součást mučících praktik bez jejich souhlasu a vědomí vůbec, je děsivé,“ píše R. E. M. ve svém prohlášení. Podle nich je to naprosto „antiamerické“.

Mluvčí zpravodajské služby CIA George Little ale řekl, že hudba byla používána spíše jako bezpečnostní než jako „kárný“ prostředek. To připomíná zprávu CIA z roku 2005, ve které agentura vysvětluje, že použití hlasité hudby ve svých tajných vyšetřovatelnách je nezbytné, aby tak „překrylo zvuky a případnou komunikaci mezi zajatci.“ Jukebox jako mučící nástroj „Na Guantánamu americká vláda přeměnila jukebox na mučící nástroj,“ prohlásil Thomas Blanton, šéf archivu a nezávislého nevládního výzkumného institutu. Na základě zveřejněných dokumentů a výpovědích propuštěných vězňů, se na seznamu používaném při výsleších objevovaly hity od AC/DC, Britney Spearsové, Bee Gees i Marilyna Mansona. Nechyběly prý ani dokolečka se opakující melodie z pohádkového pořadu pro děti Sesame Street, které byly pouštěny do cel zadržených, informovala agentura AP.

V listopadu loňského roku americký senátní výbor pro ozbrojené složky zveřejnil zprávu, ve které potvrzoval použití nadměrně hlasité hudby během vyšetřování zadržených. Připomněla také případ Mohamedou Ould Slahiho, Mauritánce, který byl na Guantánamu vězněn více než sedm let. Podle záznamů mu v červenci 2003 byla jeho vyšetřovatelem „panem X“ v rámci desetidenního výslechu opakovaně pouštěna skladba „Let the Bodies Hit the Floor“ od skupiny Drowning pool. Prý proto, aby byl zadržovaný neustále ve stresu.

I přesto, že CIA tvrdí, že šlo jen o bezpečnostní opatření, Jayne Huckerbyová z Newyorské univerzity s ním ale v žádném případě nesouhlasí. Podle ní hlasitá hudba byla jen způsobem, jehož cílem bylo ponížit, vyděsit, potrestat, zmást a zbavit zadržených klidného spánku, což je v rozporu s mezinárodním právem.“

Tomu se ale brání CIA, která trvá na tom, že hudba pouštěná vězňům byla na mnohem nižší úrovni, než jsou živé koncerty rockových kapel.

A právě ty se svými podpisy nyní připojily ke snaze amerického prezidenta Baracka Obamy a doufají, že Guantánamo bude jednou provždy uzavřeno.

Autor: