Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Radar podstatně zhorší naši bezpečnost

Česko

Přestože případné umístění amerického radaru v Brdech bude mít zásadní vliv na zahraniční a bezpečnostní politiku České republiky a Evropské unie, o širších důsledcích tohoto kroku se u nás diskutuje jen velmi málo.

Snahou Strany zelených je věcná diskuse o smyslu základny, chceme překonat zjednodušování typu - radar u nás bude, protože nás o to žádají Spojené státy. Že jsou naše otázky oprávněné, lze dokázat tím, že zaměstnávají také naše spojence v Evropě i v USA.

Před konečným rozhodnutím bychom měli mít dostatek času na diskusi o budoucnosti Severoatlantické aliance, o evropském spojenectví a jeho možnostech ve vojenské oblasti, o Íránu a jeho roli na Blízkém východě či o vztazích s Ruskem a Čínou. Nesouhlasíme s tím, že se spěchá. Nemusíme rozhodnout hned, naopak je velmi nezodpovědné dělat tak zásadní rozhodnutí ukvapeně. Proti projektu protestují naši sousedé, Rakušané, Slováci a další.

Pokračování na straně 10

Radar podstatně zhorší naši...

ÚHEL POHLEDU

Dokončení ze strany 1

Mluvme s nimi o tom. Diskutujme dále i se spojenci v Severoatlantické alianci a Evropské unii, vždyť NATO na Bukurešťském summitu debatu o možné integraci amerického a aliančního systému protiraketové obrany teprve zahájilo a k rozhodnutí o plné multilateralizaci dojde nejdříve za rok na příštím setkání šéfů států a vlád aliance.

Vneposlední řadě by bylo moudré počkat na postoj nového amerického prezidenta, protože z USA jsou vysílány opravdu vážné signály, například že současný favorit prezidentských voleb Barack Obama by projekt protiraketové obrany významně přehodnotil. Kritici jistě namítnou, že ve Spojených státech panuje kontinuita v otázkách národní bezpečnosti, to je jistě pravda, ale Clinton také nepokračoval v Reaganově projektu tzv. hvězdných válek v původní podobě, i když ho úplně nezrušil.

Tvrzení, že americká radarová základna má zvýšit naši bezpečnost, je velmi sporné. Naopak naše bezpečnostní situace by se podstatně zhoršila, protože bychom byli vystaveni hrozbě, kterou nebudeme moci účinně kontrolovat. Radar není jen obranné zařízení, je součástí celého zbrojního systému, který vytváří podmínky pro použití jaderných zbraní bez rizika odvety.

Toto není žádná bláznivá teze „zelených extremistů“, tyto informace lze najít ve strategických dokumentech Spojených států. Tím se mění rovnováha sil a zvyšuje se napětí v mezinárodních vztazích, které vede k vypovídání mezinárodních smluv a novým závodům ve zbrojení.

Ačkoliv jsou Spojené státy nepochybně demokratickou zemí s dlouholetou tradicí, události před útokem na Irák ukázaly, že tehdejší americké argumenty byly nepřesné či spíše nepravdivé. Jakou tedy máme záruku, že nějaká příští americká administrativa nerozpoutá válečný konflikt pod smyšlenou záminkou, se kterým naše vláda nebude souhlasit?

Pokud bude radar v Česku umístěn pouze na bilaterálním základě, Česká republika do toho nebude moci zasahovat. Tak se může stát, že budeme zataženi do konfliktu, jehož průběh nebudeme moci ovlivnit, a poneseme jen jeho následky. Koncept rozšířené bezpečnosti Výše uvedené ale neznamená, že by Strana zelených neuznávala, že Česká republika jako malá země ke své obraně nepotřebuje spojence. Ani nechceme pouze konzumovat výhody plynoucí z našeho spojenectví.

Pokud NATO či Evropská unie vybuduje v budoucnu společný systém protiraketové obrany a společně se dohodneme, že část systému by měla být umístěna u nás, zelení by tomu určitě nebránili. Zásadní je však postoj, že Česká republika není schopna na bilaterální úrovni korigovat politiku USA ani žádné jiné velmoci, a proto by s velmocemi měla jednat zásadně v rámci EU a NATO, kde máme svůj hlas.

Náš pohled na zahraniční a bezpečnostní politiku stojí na konceptu rozšířené bezpečnosti. Klademe důraz na řešení konfliktů civilními prostředky a snažíme se, aby byla bezpečnostní politika koordinována s politikami v oblasti rozvojové spolupráce, lidských práv a demokracie, ochrany životního prostředí, změny klimatu a dodávek udržitelné energie. Podporujeme dialog kultur a náboženství. Konflikty o přírodní zdroje, rozpadající se státy, mezinárodní terorismus a šíření zbraní hromadného ničení ohrožují naši kolektivní bezpečnost.

Tato rizika se týkají nás všech -oddělená bezpečnost již neexistuje, jak dokázaly útoky v New Yorku, Madridu, Londýně, Istanbulu i na jiných místech. Čelit těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní.

O autorovi| JIŘÍ ČÁSLAVKA, vedoucí zahraniční sekce SZ

V neposlední řadě by bylo moudré počkat na postoj nového amerického prezidenta

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Jiří Čáslavka, vedoucí zahraniční sekce Strany zelených

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!