Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Napoleona porazil, ale Čechy stále dráždí. Radeckého socha se na Malou Stranu nevrátí

Česko

  6:00
PRAHA - Na příští rok připadá 160. výročí smrti jednoho z nejvýznamnějších vojenských stratégů rakouské monarchie a českého šlechtice Josefa Václava Radeckého z Radče. Pomyslného daru ke zmíněnému jubileu se však polní maršál Radecký in memoriam s největší pravděpodobností nedočká. Podklady pro chystanou stavební obnovu Malostranského náměstí nepočítají s tím, že by se na místo vrátila maršálova socha.

Vizualizace návratu sochy maršála Radeckého na Malostranské náměstí. foto: Spolek Radecký

Skulptura jako symbol zhroucené monarchie z náměstí zmizela po vzniku samostatného Československa.

Příští rok rovněž uplyne 160 let od chvíle, kdy Pražané zmíněnou sochu začali na Malostranském náměstí vídat. Skulpturu nechalo slovutnému maršálovi na místě vztyčit mocnářství jako poctu po jeho smrti, ačkoliv zhotovení pomníku se začalo plánovat ještě za Radeckého života. Socha vydržela na Malostranském náměstí 61 let, roku 1919 musela ustoupit ustavení nezávislého Československa a skončila v lapidáriu Národního muzea.

Když zrušíte parkoviště, vraťte sochu Radeckého, zní od poslanců. Omezení mandátu, tvrdí jiní

V souvislosti s chystanou proměnou náměstí se návrat skulptury na místo dostal do hry. Pražská radnice si nechala loni zpracovat odbornou studii, v níž žádala „ověření zpětného umístění sochy maršála Radeckého.“

Studii už magistrát dostal na stůl, v těchto dnech finišují práce na projektové dokumentaci, jež se stane podkladem pro úpravy náměstí. Z dokumentace však pro budoucnost sochy na Malé Straně pozitivní zprávy neplynou.

„Jedním z požadavků investora na zpracování dokumentace bylo pomník z projektu zcela vypustit. V tuto chvíli se s ním tedy nepočítá,“ sdělil serveru Lidovky.cz architekt Václav Hájek z Atelieru Hájek, jenž podklady pro územní a stavební řízení zpracovává. Investorem je Hlavní město Praha, pokyn k vypuštění sochy z projektu tak přišel z radnice. Hotovou dokumentaci má atelier předat magistrátu do konce tohoto měsíce.

Osud sochy ještě nebyl zcela uzavřen, tvrdí město

Vedení města oficiálně nepotvrdilo, že by se s myšlenkou na návrat pomníku na Malostranské náměstí rozloučilo. „Projekt sochu Radeckého neřeší a její osud ještě nebyl zcela uzavřen,“ sdělil serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Jenže těžko si lze představit, že projektovou dokumentaci lze připravit, aniž by se musela s návratem pomníku vypořádat. Zvlášť když dokumentace vychází ze studie, jejímž úkolem bylo mimo jiné návrat sochy ověřit. 

Serveru Lidovky.cz krach nápadu opětovně vystavit sochu na původním místě potvrdil i Jan Bárta, šéf Spolku Radecký, jehož náplní je odkaz českého vojevůdce ve službách rakouské monarchie uchovávat a připomínat. „Výsledkem je rozhodnutí, že se pomník na náměstí vracet nebude,“ sdělil Bárta, který plány na obnovu náměstí dlouhodobě sleduje. Podle něj návratu pomníku nepřeje především současné obsazení pražského zastupitelstva. 

Polní maršál Josef Radecký
Neúcta k vojevůdcům. Pomník rakousko-uherskému maršálu Radeckému byl odhalen na...

Opětovnému osazení náměstí Radeckého sochou předcházela vzrušená diskuse pražských politiků, která odrážela rozporuplný názor veřejnosti na maršálovu osobnost. Část ho vnímá především jako geniálního vojenského stratéga, jenž byl jedním z hlavních strůjců vojenského pádu Napoleona. Jiní ho zase vnímají jako symbol potlačení povstání národů rakouské monarchie za větší svobodu roku 1848.

Rodiště maršála Radeckého na prodej

Zatímco socha maršála Radeckého (1766 – 1858) se na Malostranské náměstí nejspíš nevrátí, majitele možná změní jeho rodný dům, jímž je zámek Třebnice ve stejnojmenné obci spadající pod Sedlčany na Příbramsku.
Zámek vlastní firma Wellbeing z Jesenice ve Středočeském kraji. Novorenesanční stavba je k mání za devět milionů korun, potenciálních zájemců je několik. „Každou chvilku se někdo hlásí, ale rezervace zatím není složena. Teď jedni zájemci řeší dotace. V případě, že dopadnou, kupují,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jan Jordák, šéf realitní kanceláře Golden Castle, která prodej zprostředkovává.
Zámek je už více než desítku let opuštěný, předtím v něm fungovala ubytovna lesnického učiliště. Budova by po koupi vyžadovala investici do rozsáhlé rekonstrukce v hodnotě několika desítek milionů.

„Obnovovat pomník habsburského vojevůdce v předvečer stého výročí založení Československa na náměstí přímo před naším parlamentem by bylo výsměchem ideálům, na nichž republika vznikla,“ namítal třeba člen výboru pro kulturu a památkovou péči Matěj Stropnický. „Domnívám se, že sochy by měly lidi spojovat, nikoli rozdělovat,“ sdělil nedávno serveru iDNES.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který však nepatřil mezi striktní odpůrce opětovné instalace sochy. 

Šéf Spolku Radecký lituje českého nacionalismu

Vedoucí Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ivan Šedivý si všímá především Radeckého vojenských schopností. „Z mého pohledu není v tomto případě ani tak důležitý národnostní rozměr jako spíš to, že to byl člověk, který byl jeden z architektů porážky Napoleona v závěrečném období napoleonských válek,“ sdělil Šedivý serveru Lidovky.cz. Ze všeho nejvíce vyzdvihl maršálovu perfektní znalost bitevního pole, současně byl schopen velmi efektivně hospodařit s relativně malou vojenskou silou.

V tuto chvíli se však zdá, že Spolku Radecký nezbude než se každoročně u maršálovy sochy dál scházet v lapidáriu Národního muzea v pražských Holešovicích. Šéf spolku Bárta přitom v posledních letech s nadějí živil představu, že si výročí Radeckého narozenin budou připomínat pod širým nebem na Malostranském náměstí. „Nám je líto, že je naše historie vykládána v duchu ‚českého mýtu ‘, obsahující neblahé prvky českého nacionalismu,“ řekl s tím, že bychom měli být na přední osobnosti českého národa kdysi spolutvořícího rakouskou říši pyšní.

Náměstí s největší pravděpodobností bez Radeckého pomníku by se mohlo začít měnit v příštím roce. V červnu 2018 hodlá mít magistrát k dispozici podklady, na jejichž základě chce najít stavební firmu. Z nich pak určí cenu za zhotovitele veřejné zakázky. „Mottem celé revitalizace je zklidnění Malostranského náměstí s preferencí pěších. Na obou částech náměstí vzniknou pobytové plochy pro různá využití,“ sdělil k tomu mluvčí Hofman.

Autor:

Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut

Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....