Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Radu pro fondy Evropské unie bude moci místo Babiše vést jiný člen vlády, novelu však musí podepsat prezident

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sněmovna odmítla snahu Senátu zpřísnit podmínky členství ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy. Opětovně v úterý umožnila pouze to, aby v čele rady nemusel být premiér. Radu tak povede jiný člen vlády, pokud novelu o podpoře regionálního rozvoje podepíše i prezident. Novela souvisí s podezřením, že předseda vlády Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert.
  16:09

Senát požadoval do zákona výslovně zakotvit, že žádný člen rady nesmí být ve střetu zájmů podle pravidel EU. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) je tato úprava nadbytečná, neboť unijní nařízení o střetu zájmů je automaticky aplikováno na všechny státní orgány. Babiš se jednání rady na doporučení EU už rok neúčastní „z důvodu opatrnosti“.

Nejvyšší státní zastupitelství řeší dva podněty ohledně možného premiérova střetu zájmů

Babiš z vedení rady odstoupil po kritice zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů. Rada je pouze poradním orgánem vlády a o dotacích rozhodují ministři, jimž Babiš předsedá. Podle kritiků novela nevyřeší problém a Babiš bude moci nadále ovlivňovat udělení dotací, a to včetně podpory společnosti Agrofert, kterou kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Vládní rada pro unijní fondy je nyní zatím bez předsedy, neboť podle nynějšího znění zákona ji může vést pouze premiér. Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.

Francii čekají další protesty proti důchodové reformě. Evropský parlament bude debatovat o Babišovi

Evropský parlament v polovině prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů a nemá na něj žádný vliv. Případný střet zájmů prověřují auditoři Evropské komise.

Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat