Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušané poslali na jižní Moravu 20 sanitek a dva vrtulníky. Pomáhají i záchranáři ze Slovenska

Česko

  23:03aktualizováno  25. června 0:21
Praha - Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po ničivých bouřích a krupobití. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila soustrast všem, které přírodní katastrofa postihla. Pomoc vyslalo i Rakousko, uvedla večer tamní média.

ilustrační snímek foto: Martin Adamec, MAFRA

„Jih české Moravy zasáhly dnes večer silné bouřky s extrémním větrem, který se v okrese Hodonín pravděpodobně změnil na tornádo. Jihomoravští hasiči evidují stovky událostí a do zasažených lokalit směřují všechny jednotky IZS (integrovaného záchranného systému - pozn. ČTK) z celého Česka,“ píše slovenský hasičský záchranný sbor.

„V této souvislosti byli na hasičskou stanici do Kútů přesunuti hasiči z Bratislavy a Trnavy, kteří jsou připraveni českým kolegům poskytnout přeshraniční pomoc,“ dodalo komunikační oddělení prezídia slovenského Hasičského a záchranného sboru.

Premiér Heger mezitím potvrdil, že slovenští hasiči se přesunuli k českým hranicím. Heger je podobně jako český premiér Andrej Babiš v Bruselu, kde se koná summit státníků zemí EU.

„Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě,“ uvedla pozdě večer ve svém vyjádření slovenská prezidentka Čaputová. „Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy,“ dodala a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes oznámil, že na jih Moravy poslali pomoc také Rakušané - konkrétně podle něj dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky. O rakouské pomoci informují rovněž tamní média. Deník Kleine Zeitung píše o záchranných vrtulnících a několika vozidlech Červeného kříže. Ten kvůli rychlé přeshraniční pomoci Česku vyhlásil v organizaci pohotovost, napsal list s odvoláním na Andrease Zenkera z dolnorakouské pobočky organizace.

Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly oběti na životech, uvedla záchranná služba kolem 22:45. Zatím ale není jasný počet. Jsou desítky zraněných. Původní odhady hovořily o 150.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!