Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf chtěl získat ze švýcarské banky 350 milionů eur, nesedělo datum narození

Zprávy z EU

  18:25aktualizováno  21:06
CURYCH/PRAHA - Českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) zadržela se třemi Slováky švýcarská policie v bance v Curychu. Podle webu Dennikn.sk se muži začali chovat agresivně poté, co jim banka zamítla finanční transakci. V pátek večer policie Ransdorfa propustila, uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM). foto: MAFRA - Dan Materna

Problém měl nastat ve chvílí, kdy se Ransdorf a jeho tři slovenští společníci snažili na základě soudních dokumentů dostat ve čtvrtek ke 350 milionům eur (téměř 9,5 miliardy korun), uvádí Dennikn.sk. Podle serveru existuje ve švýcarské bance účet na Ransdorfovo jméno, ale protože nesedělo datum narození, banka odmítla transakci provést.

Podobné informace dorazily podle zdrojů LN blízkých policii i českým vyšetřovatelům, které Švýcarsko požádalo o spolupráci.

Převody? Částečný výběr?

„Suma byla ve vysokých milionech eur, kterou se měli čtyři muži pokusit získat z jednoho konta. Zda šlo o převody nebo o jejich kombinaci s výběrem se zatím neví,“ sdělily zdroje LN pod podmínkou anonymity. Doklady a dokumenty, které čtveřici měly opravňovat k nakládání s miliony, měly být padělané. „Navíc v těch dokumentech byly chyby,“ dodal policejní zdroj.

Muži se začali chovat agresivně a musela zasáhnout policie. Až pak začala vyšetřovat převod a výběr peněz, přičemž zjistila, že muži mají falešné doklady.

Švýcarská policie zadržela europoslance Ransdorfa. Měl se podílet na podvodu v bance

Podle serveru Dennikn.sk nejde o významné slovenské osoby, ale spíše o takzvané bílé koně. Spolu s Ransdorfem policie zadržela Attilu D., Juraja H. a Petra G.

Vyšetřování dle zjištění LN pracuje s několika spekulativními verzemi. Jednou z nich je, že nešlo o první podobný pokus. Další možností je, že se skupina snažila dostat k tak zvaným mrtvým penězům po židovských klientech švýcarských bank, kteří nepřežili holocuast.

Vyšetřování na svobodě

Ransdorfovo propuštění potvrdil šéf komunistů Vojtěch Filip. Předpokládá, že se Ransdorf vrátí do Česka. Řekl, že s Ransdorfem po propuštění zatím nemluvil. Už odpoledne Filip řekl, že Ransdorf bude podle informací, které získal prostřednictvím českého zastupitelského úřadu ve Švýcarsku, vyšetřován na svobodě. Podrobnosti o případu zatím neměl.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pátek novinářům řekl, že v případu jde s největší pravděpodobností o pokus o finanční podvod.

Imunita europoslanců platí pouze pro politické aktivity spojené s jejich mandátem, sdělil mluvčí Evropského parlamentu Jaume Duch-Guillot. „V tomto konkrétním případě, pokud by to byl ́zjevný trestný čin ́, je obtížné si představit, že by mohl být chráněn imunitou,“ dodal. Zdůraznil ale, že je to věc švýcarského žalobce.

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v médiích objevovalo kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil. V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek a poškozený v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

Problémy za volantem

Dvaašedesátiletý filozof, bývalý poslanec českého parlamentuRansdorf měl v minulosti problémy se zákonem zejména kvůli dopravním nehodám. V červnu 2007 srazil autem ženu na přechodu v Praze. Jeho trestní stíhání skončilo v listopadu 2010 podmíněným zastavením poté, co se politik s ženou finančně vyrovnal. O rok později v české metropoli porazil autem dívku, která byla se zraněními převezena do nemocnice. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin, na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, žeRansdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...