Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb zadluženého europoslance Ransdorfa zaplatí KSČM

Zprávy z EU

  9:48aktualizováno  11:40
PRAHA - Poslední rozloučení s komunistickým europoslancem Miloslavem Ransdorfem se uskuteční v pátek 29. ledna od 12 hodin ve velké obřadní síni strašnického krematoria. Pohřeb svého spolustraníka zaplatí KSČM. Ransdorf zemřel minulý pátek ve věku 62 let.

Miloslav Ransdorf ještě jako místopředseda KSČM (2003). V posledních letech se od něj vedení strany kvůli jeho i na komunisty extrémním názorům odtahovalo. foto: MAFRA

Ransdorf byl člověk svého druhu, ale určitě osobnost, vzpomíná Cyril Svoboda

Informaci přinesl deník Právo. Pro uhrazení nákladů na pohřeb se komunistická strana rozhodla z vlastní iniciativy. Miloslav Ransdorf byl znám svými finančními problémy. Z politických kampaní mu zůstaly velké dluhy, v minulosti mu kvůli nim hrozilo i několik exekucí.

V prosinci loňského roku byl Ransdorf v doprovodu tří Slováků

Plat europoslance

Europoslanec bere měsíčně asi 170 tisíc korun. K tomu má nárok na více než osm tisíc za každý den, kdy se účastní oficiálního jednání v EP nebo v některé z unijních institucí.

zadržen ve švýcarské bance. Podle svých slov se snažil zprostředkovat komunikaci mezi peněžním ústavem a Vladimírem Huňkem, který měl mít v bance uložené peníze z dědictví. Švýcarské statní zastupitelství vedlo proti trojici mužů trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Údajně se totiž prokazovali falešnými dokumenty.

Ransdorfova asistentka Helena Suchá potvrdila, že poslední rozloučení bude otevřené veřejnosti, kdo na něm promluví, zatím není známo. „Bude záležet na tom, koho si bude přát paní Ransdorfová,“ řekla ČTK Suchá. Pohřeb podle ní uhradí na základě dohody s rodinou komunistická strana.

„Děkujeme všem, kteří se rozloučí osobně, či tichou vzpomínkou,“ stojí ve smutečním oznámení.

Ransdorf má dluhy a já to řeším, říká na nahrávce asistentka. Byla to hra, tvrdí nyní

Ransdorf se ve vrcholné politice pohyboval od počátku 90. let. Od roku 2004 byl europoslancem. Zemřel náhle minulý pátek ve svých dvaašedesáti letech.

Ransdorf poskytl před koncem roku velký rozhovor Lidovým novinám. Vysvětloval v něm právě okolnosti švýcarské kauzy. Rozhovor můžete najít zde.

Vizitka europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa:

Vzdělání:
Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977).

Zaměstnání:
Přednášel dějiny filozofie, v letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV); do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992, v dolní komoře českého Parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP); křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, byl místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP.

Členství a funkce v politických stranách:
Členem komunistické strany byl od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy; v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany; v EP pozastavil členství ve Skupině konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).

Ostatní:
- Loni v prosinci Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.

- Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

- Podle médií Ransdorf figuroval jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

- Byl autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996).

- Byl ženatý, s manželkou Vlastou měl dceru Anetu.

Autor: