22. května 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ransdorf má dluhy a já to řeším, říká na nahrávce asistentka. Byla to hra, tvrdí nyní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Miloslav Ransdorf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ransdorf. | foto: MAFRA - David Neff

Dluhy, exekuce, vazby na podvodníky a finanční problémy. O vleklých potížích a pochybných vazbách europoslance Miroslava Ransdorfa (KSČM) hovoří na skryté nahrávce, která se v úterý objevila na internetu, vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. Podle ní sama nedělá osm let nic jiného, než že „svého šéfa tahá z průserů“. Suchá na video reagovala s tím, že si všechno vymyslela. „Jednalo se o dalšího podvodníka. Mám vlastní nahrávku a dotyčného budu žalovat,“ řekla serveru Lidovky.cz

Na třicetiminutové nahrávce, kterou na schůzce s Helenou Suchou tajně pořídil právní zástupce Jiřího Marčíka (údajně okradený klient firmy W Group Corporation, který má s Ransdorfem začít podnikat), Suchá popisuje mimo jiné problematický blízký vztah Ransdorfa s Miloslaven Jadrným, jedním z obžalovaných v rozsáhlé kauze padělaných obrazů.

Europoslanec v případu vystupuje jako poškozený svědek, ačkoli měl podle slov jeho zástupkyně o činnosti a falešných obchodech vědět. Suchá na videu mluví i o Ransdorfově dluzích a exekucích, popisuje také, jak svému šéfovi pomáhá z dluhů, protože se prý často upíná na finanční podvodníky a slepě jim důvěřuje. Oba pak probírají, od koho všeho si Ransdorf půjčil vysoké částky.

Helena Suchá záhy po zveřejnění nahrávky svá vyjádření popřela s tím, že si schválně všechny informace vymyslela. „Ano, vymyslela jsem si to. Z jednoho prostého důvodu – jednalo se o dalšího podvodníka, který mému šéfovi nabízel plat, a přitom byl dalším z těch, který mu rozhodně pomáhat nechtěl,“ řekla serveru Lidovky.cz. Podle jejích slov vylíčila svého šéfa v nejhorších barvách schválně, aby už Ransdorfovi „podobné existence daly pokoj“.

(zdroj: občanská protikorupční iniciativaLovec Korupčníků)

Suchá na nahrávce hovoří i o případech, které jsou veřejně známé a které Ransdorfovo špatné hospodaření s financemi prokazují. Například v roce 2013 byla Ransdorfovi za vysoké dluhy vypsána exekuce majetku. Na částku 17 milionů se kvůli úrokům vyšplhal dluh za období deseti let poté, co si v roce 2003 půjčil od svého přítele 700 tisíc korun na stavbu vily.

„Bylo nutné zachovat nějakou důvěryhodnost celé situace,“ odůvodňuje. V současnosti prý europoslanec dluhy stále má, poctivě je ale splácí. „Má takové dluhy, že je zvládá splácet. Se všemi lidmi, kterým dluží, je v kontaktu,“ říká.

Ona sama těžkou hlavu z finanční situace svého šéfa, tak jak popisuje na nahrávce, nemá. „Mám svých starostí dost. Ty obchody, které popisuji, jsem si vymyslela,“ říká.

Na tajnou nahrávku pana Omraye Suchá nebude reagovat, sama si podle svých slov pořídila vlastní záznam. „Mám další nahrávku, která potvrzuje, že schůzka s panem Omrayem pokračovala vydíráním mé osoby. Budu na něj podávat trestní oznámení,“ uvedla Suchá s tím, že s podobnými podvodníky, které chtějí okrást jejího šéfa, se setkává často.

Miroslav Ransdorf nahrávku zhlédl a věří své zástupkyni, že si na ní vše vymyslela. „Je tam jenom spousta žvástů, nic není pravdivé. Paní asistentka fabulovala a říkala pouze to, co chtěl on. Viděl jsem to a nelze teď postupovat jinak, než učinit právní kroky,“ řekl serveru Lidovky.cz. Jedinou pravdivou věcí je podle něj informace, že určité jmenované osoby zná, nemá prý s nimi ale blízké vztahy.

S autorem nahrávky se Ransdorf podle svých slov i přes opakované žádosti nehodlá sejít. „Nemám zájem o jakékoli nabídky. Pana Omraye jsem nikdy neviděl, a pana Marčíka, jehož zastupuje, také ne,“ dodal.

FINANČNÍ POTÍŽE MIROSLAVA RANSDORFA

  • 35Diskuse
Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky