Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath chce podat kárnou žalobu na soudce ze své kauzy. Prý není nestranný

Česko

  10:36
PRAHA - Pokud soudce Robert Pacovský nebude respektovat rozhodnutí odvolacího soudu, který zrušil odsuzující rozsudek v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, měla by na něj být podána kárná žaloba. Rath to v úterý uvedl před Krajským soudem v Praze, kde druhým dnem zdůvodňuje námitku podjatosti vůči soudci.

David Rath u soudu 24. října 2017. foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle Ratha by měl být Pacovský z řešení případu vyloučen a zabývat by se jím měl někdo jiný.

Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Verdikt následně loni v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Soud se vrátil ke korupční kauze někdejšího hejtmana Ratha

Rath je přesvědčen o tom, že soudce Pacovský nerozhoduje nestranně. Při pondělním zahájení soudu námitku zdůvodňoval zhruba čtyři hodiny. V úterý v obsáhlém projevu pokračuje čtením z ústavní stížnosti, kterou podal. Kromě Ratha u soudu není nikdo z dalších obžalovaných. Pouze na zahájení přišla Lucia Novanská, která se však hned omluvila a odešla.

Rath: Pacovského by měli z případu vyloučit

Rath mimo jiné uvedl, že výrok Nejvyššího soudu je pouze akademický a soud by se podle něj měl řídit usnesením vrchního soudu. „Vy jste v pasti, pokud byste se ztotožnil s rozhodnutím vrchního soudu, vystavíte se útoku ze strany ministerstva spravedlnosti a prezidenta republiky. Ať rozhodnete, jak rozhodnete, jste vystaven riziku kárné žaloby. To je důvod, proč byste se měl vyloučit,“ uvedl v úterý mimo jiné Rath.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností nebo spolupracující obviněná Ivana Salačová.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!