Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
24. října 2015 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathova cedule nevydržela opravená ani týden. Někdo jí utrhl levou stranu

Rathova deska má svého nepřítele, který neváhá ničit ji dále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rathova deska má svého nepřítele, který neváhá ničit ji dále. | foto: Facebook/Časopis VELO

PRAHA Pamětní deska „cyklisty“ Davida Ratha nenechává vandaly v klidu. Po tom, co ji „anonymní skupina středočeských občanů“ umístila k cyklostezce poblíž Valdeku u Kladna, se stala terčem „hrubého násilí“. Připomínku Rathova záhadného pádu zachránili cyklisté a připevnili ji zpátky, netrvalo to však ani týden a deska je opět zničená, tentokrát napůl utržená.

Zda se i tentokrát najde někdo ochotný, kdo recesistickou památku Rathova pádu, kvůli jehož následkům se bývalý hejtman nepravomocně odsouzený za korupci omlouval ze soudních jednání, opraví, není zatím jisté. Cedule totiž zjevně někomu velice vadí a patrně by neváhal poklračovat v opakovaném vandalství.

Identita „demoličníka“ není známá, kolemjedoucí cyklisté ale připomínku u cyklostezky všeobecně vítají. Fotografie ze zničení zveřejnil redaktor cyklistického časopisu Velo na Facebooku.

„Jezdíme kolem ní a dělá nám radost. Kamarád mi volal, že ji našel v příkopě ulomenou a že ji vrátil na místo. Tak jsem se tam zastavil zvěčnit ji, kdyby ji někdo chtěl odstranit definitivně. Jsou na ni vidět díry po původním připevnění,“ popsal po první záchraně pro Lidovky.cz redaktor časopisu Velo.

Pamětní deska pádu Davida Ratha je po útoku vandala zpět na svém místě.

Podoba desky po prvním zničení.

Tentokrát však bude potřeba větší oprava, či dokonce vyhotovení cedule nové.

Proč ceduli někdo ničí, není známo. Podle informací redaktora časopisu Velo se to však dalo čekat. „David Rath má v okolí hodně příznivců, kteří jej považují za oběť.“

Pamětní deska se objevila 1. října letošního roku u kladenské cyklostezky mezi Kyšicemi a Valdekem. Nese rým ironizující Rathův cyklopád, kterým oddálil svůj rozsudek. K instalaci se přihlásila anonymní skupina středočeských občanů. David Rath, toho času čekající na jednání odvolacího soudu, prohlásil, že mu deska, která si z něj utahovala, nevadí. Vítá, že pomůže rozvoji turistiky.

PAMĚTNÍ DESKA

Kázal vodu, sám ve vínu sedmimiliony krad’

A světu do očí se k tomu drze smál

Leč bitvu s právem o svou čest neustál

Než přijmout verdikt zde radši filmově z kola spad’

Druhdy bohorovný sociální demokrat

MUDr. David Rath

26.4. LP 2015

Financováno bez přispění Evropské unie a Středočeského kraje

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.